06.01.2022 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvetovka napáda najmä jablone

Na jar môžeme na rašiacich pukoch jablone pozorovať dierky, ktoré spôsobujú imága kvetovky jabloňovej. Z dierok môže vytekať miazga, na listoch sa zase môžu vyskytovať malé otvory.


V priebehu kvitnutia sa v súkvetiach objavujú zaschnuté kvety, v ktorých sa nachádzajú larvy. Hlavným hostiteľom kvetovky jabloňovej je jabloň domáca. Škodca však napáda aj hrušku obyčajnú, avšak zriedkavejšie.
Dospelce majú telo sfarbené do smolovohnedej farby. Štít, rovnako ako aj krovky, sú hnedočervené a na ich povrchu sa nachádzajú sivé chĺpky. Tie stredom kroviek vytvárajú kresbu v tvare písmena V. Štítok je biely, nosec tenký, dlhý a mierne ohnutý. Škodca má červenkasté nohy. Pre vajíčko je typická belavá farba. Larva má svetloružovú farbu tela a tmavohnedú hlavu. Kukla je bledohnedá.

Škodca prezimuje v štádiu imága, a to v hĺbke pôdy 2 - 3 cm. Prezimovať však môže aj pod kôrou a na iných suchých miestach. Miestom prezimovania sú lesné porasty a čiastočne aj ovocné sady. Imága sa začínajú objavovať zavčasu na jar, pričom okamžite po začiatku pučania sa živia na pukoch a neskôr sa živia na listoch. Imága pohlavne dospievajú po úživnom žere, oplodnené samičky kladú po jednom vajíčku do zelených kvetných pukov.
V priebehu konca apríla až začiatkom mája je možné pozorovať hromadné kladenie vajíčok. Pri kladení vznikajú chodbičky s priemerom asi 1 mm. Vyliahnuté larvy sa živia vo vnútri pukov tyčinkami a piestikmi, neskôr konzumujú aj korunné lupienky. Larvy vylučujú exkrementy, ktoré majú za následok zlepenie korunných lupienkov. Larvy sa kuklia vo vnútri zaschnutých kvetov a samotné imága novej generácie môžete spozorovať v júni. Nová generácia dospelcov sa najprv živí listami, neskôr na konci júna škodcovia zaliezajú do svojich úkrytov, v ktorých prekonávajú letnú diapauzu. Po tomto období kvetovka jabloňová zalieza do zimného úkrytu.

Proti kvetovke jabloňovej je možné vykonávať chemickú ochranu. Tú sa odporúča vykonávať pred kvitnutím, resp. ešte v štádiu zeleného kvetného púčika. V prípade, že by ste začali vykonávať chemickú ochranu v čase ružového kvetného púčika, ochrana bude neúčinná, pretože imága už nakládli vajíčka. Početnosť škodcu môžete zistiť ich sklepávaním z vetvičiek na biely papier v ranných hodinách. V prírode má škodca aj prirodzeného nepriateľa - sú nimi najmä sýkorky. Početnosť škodcu môžete regulovať aj pomocou využitia lapacích pásov z vlnitého papiera, do ktorého dospelce počas noci zaliezajú.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín


Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down