Vyštudovaný aplikovaný biológ s doktorátom z genetiky Ing. Jaroslav POKORÁDI, PhD. pracuje celý život (už 20 rokov) v aplikačnej vede, to znamená, že poznatky základného výskumu využíva v praxi, s aplikáciou na rôzne animálne modely. V Budmericiach, okrese Pezinok, vybudoval Reprodukčné centrum zvierat (Animal Reproduction Centre).
Ako by ste stručne charakterizovali svoju profesionálnu cestu?
„Hlavným smerom mojej práce je aplikácia biotechník v chovoch zvierat a v záchranných programoch, kde môžeme použitím biotechnológie uchovať biologické vzorky najvzácnejších živočíšnych druhov. V roku 2001 som zakladal s vtedajším rektorom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre záchytné stredisko pre plazy - Univerzitné vivárium SPU, ktoré má edukačné a environmentálne ciele a cez toto zariadenie sme zachránili veľa pôvodných, ale aj nepôvodných druhov plazov.
V roku 2007 sme založili prvú inseminačnú stanicu v Európe pre divožijúcu zver, a tu sme za 12 rokov aplikáciou biotechník vedeli uchovať v tekutom dusíku veľa inseminačných dávok, ako aj embryí vzácnych druhov zvierat. V tomto pracovisku som ako riaditeľ pôsobil do roku 2019.
Od roku 2008 som prezidentom Slovenskej asociácie chovateľov jeleňovitých. Snažím sa im pomôcť pri problémoch, ktoré na Slovensku v poľnohospodárstve máme tak, aby kompetentní pochopili, že farmový chov zveri je alternatívne živočíšne odvetvie, ktoré je na vzostupe. Slovensko získalo prestížnu možnosť organizovať VIII. World Deer Congress, ktorý sa mal konať v októbri 2020, ale žiaľ pre Covid-19 sme ho preložili na neurčito, keďže očakávame účasť z celého sveta z vyše 30 krajín a viac ako 400 účastníkov.
Od roku 2019 sme v Budmericiach vybudovali Reprodukčné centrum zvierat, ktoré je zamerané hlavne na reprodukčné problémy zvierat - od psov, mačiek až po býkov, capkov, baranov, farmovú zver, ale aj rôzne zoozvieratá. Riešime umelú insemináciu, kontrolu spermií z pohľadu ich kvality, prípadne mrazíme spermu vybraných druhov zvierat, riešime komplikované infekcie, ktoré zásadne ovplyvňujú reprodukčné zdravie.
Celý rozhovor je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 19.