21.11.2024 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ľaliovník cibuľový škodí najmä cibuli a cesnaku

Ľaliovník cibuľový (Lilioceris merdigera, synonymum Crioceris merdigera) patrí do triedy hmyz, radu chrobáky (Coleoptera), čeľade liskavkovité (Chrysomelidae) a rodu Lilioceris. Vyskytuje sa na území Európy, Ázie a Južnej Ameriky. Na našom území sa môže vyskytnúť v teplejších oblastiach, kde sa pestujú cibuľoviny. 

Škodca sa dá pomerne ľahko zameniť s ľaliovníkom obyčajným (Lilioceris lilii). Oba druhy majú jasne červené telo, ale líšia sa farbou nôh a hlavy - pri L. lilii  je čierne, zatiaľ čo pri  L. merdigera je jasne červené sfarbenie. Chrobáky sa odlišujú aj výberom hostiteľskej rastliny. Ľaliovník obyčajný sa prioritne živí rastlinami, ktoré patria do rodov Lilium (ľalia) a Fritillaria (korunkovka). Do hostiteľského spektra ľaliovníka cibuľového patrí rod Alium, a to konkrétne hlavne cibuľa a cesnak.

Počas jarného obdobia môžeme na listoch hostiteľských rastlín pozorovať nepravidelné otvory a okienka, ktoré sú spôsobené činnosťou dospelých jedincov a lariev. Práve na jar sú spôsobené najväčšie poškodenia na mladých rastlinách. V prípade silného výskytu škodcu je možné pozorovať aj lokálne holožery, pričom na rastlinách sa vyskytujú larvy a dospelé jedince.

Samičky kladú vajíčka na spodné časti listov v skupinách po 5 - 20 kusov od konca apríla do mája. Po 6 až 10 dňoch sa liahnu larvy, ktoré vyžerú do listu otvor a vyvíjajú sa v jeho vnútri. Larvy sa kuklia v pôde v kokóne, ktorý je spevnený tuhnúcim sekrétom. Dospelé jedince ďalšej generácie sa objavujú od konca júna do septembra. Opäť prebieha vývoj jednotlivých štádií škodcu, ale dospelé jedince už nevyliezajú z pôdy či zo zvyškov rastlín. Následne sa dospelé jedince v porastoch cibuľovín vyskytnú v apríli. Škodca má teda 2 generácie počas roka.

V rámci ochranných opatrení sa odporúča zakladať záchytné políčka so zimnou cibuľou. Na menších plochách sa odporúča likvidovať mechanicky larvy na listoch. Na chemickú ochranu sú insekticídy Sanium Ultra AL a Decis AL. Obe majú účinnú látku deltamethrin a sú iba v malospotrebiteľskom balení. Aplikovať sa môžu na pór maximálne tri razy za vegetáciu. Interval medzi aplikáciami je 14 dní, ochranná doba je 7 dní. Pre korektné použitie chemických prípravkov je nevyhnutné sa riadiť pokynmi, ktoré sa nachádzajú na etiketách konkrétnych povolených prípravkov na ochranu rastlín.

Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down