Začiatok tohtotýždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) bude venovaný iniciatíve zameranej na obmedzenie plytvania potravinami. V Európskej únii (EÚ) sa ich každý rok vyhodí odhadom takmer 90 miliónov ton, čo sú desiatky miliárd eur vo finančnom vyjadrení.
Globálne plytvanie potravinami sa za posledných 40 rokov zvýšilo približne o polovicu. „Na Slovensku sme na tom v porovnaní s inými vyspelými krajinami relatívne dobre. Napriek tomu aj u nás vyhadzujeme asi pätinu potravín,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Ich likvidácia zároveň spôsobuje ďalšiu záťaž v podobe energetickej spotreby, vypúšťaných emisií skleníkových plynov, či straty príjmov výrobných podnikov.
K plytvaniu najviac prispievajú domácnosti, po nich nasleduje spracovateľský sektor a gastronómia. „Okrem povinnosti znížiť obrovské množstvá vyhodených potravín, musíme zároveň dávať dôraz na ich kvalitu a bezpečnosť,“ zdôraznila europoslankyňa. Vyžaduje si to intenzívne zapojenie spotrebiteľov, podporu inovácií v rámci celého spracovateľského a dodávateľského reťazca, ako aj primeranú iniciatívu zo strany jednotlivých členských štátov EÚ.
(tasr)