Chov rustikálneho dobytka so zameraním na produkciu mäsa systémom bez trhovej produkcie mlieka nie je na Slovensku veľmi rozšírený. V populácii dojčiacich kráv sa nachádza len pár desiatok kráv s dedičným podielom rustikálnych plemien. A ak vezmeme do úvahy plodnosť, odolnosť, chodivosť, nenáročnosť a pritom dostatočnú produkciu, môžeme do skupiny rustikálnych plemien zaradiť napríklad aj slovenské pinzgauské plemeno.
Chovu rustikálneho talianskeho plemena s názvom marchigiana sa u nás venuje len jedna rodinná farma na severovýchode Slovenska, v obci Kolačkov. Prvou chovateľkou je Zuzana Kollárová.
Zakladateľ a majiteľ Kollar farm Martin Kollár, začal s chovom hovädzieho dobytka v roku 2010, s cieľom chovať netradičné plemená dobytka, ktoré nie sú veľmi známe a rozšírené. Začali s plemenným býkom plemena chianina, s ktorým krížili mäsové plemená charolais a limousine. Neskôr tento chov v objatí Levočských vrchov doplnilo plemeno marchigiana, ktoré je v súčasnosti už prioritné. Rozhodli sa ísť bio cestou, a preto, aj keď v menšom množstve, produkujú zvieratá najvyššej kvality.
Z regiónu Marche
V Taliansku predstavuje marchigiana (číta sa mar-ki-džá-na), pochádzajúca z regiónu Marche, jedno z najpočetnejších plemien na produkciu hovädzieho mäsa. Ide o relatívne nové plemeno, ktoré bolo diferencované až v roku 1933; v tom čase miestne známe ako Improved Marche. Podľa tejto verzie bol pôvodný kmeň z oblasti krížený s chianinou a s dvoma ďalšími plemenami horského dobytka - romagnola a podolica. Od začiatku bolo plemeno vyvinuté tak, aby sa mu darilo na nerovnom teréne s horúcimi suchými letami a studenými vlhkými zimami na menej kvalitnom objemovom krmive. Táto odolnosť bola zachovaná v priebehu rokov. Tiež je veľmi dobre prispôsobené pastevnému chovu a odolné voči parazitom a chorobám.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 49.