19.11.2019 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maštale budúcnosti? Pastviny a záhrady v priamo v stajniach

Spoločnosť Dresdner Vorgebirgs Agrar AG buduje v Kleincarsdorfe prvú záhradnú maštaľ pre dojnice v Nemecku.

Viac zelene, viac svetla a vzduchu, viac technológii - a v konečnom dôsledku viac mlieka. To všetko sľubuje koncept záhrad pre dojnice „Kuhgartens“.
Prvú záhradu pre kravy na svete ako prototyp postavil výrobca biomlieka Chris Bomers v roku 2015 v holandskom Groenlo. Aj v Kleincarsdorfe má čoskoro tiež stáť jedna takáto záhrada. Drážďanská spoločnosť Dresdner Vorgebirgs Agrar AG investuje do novej stajne 6 miliónov eur. Ako uviedol jej riaditeľ Lutz Müller, kravy, ktoré sa dobre cítia sú zdravšie a dlhšie žijú. Preto už dlhšie hľadali pre svoje dojnice nové formy ustajnenia, keďže stajňa v Obernaundorfe napriek modernizácii už nebola vhodná pre ich chov. Stavba „kravskej záhrady“ sa má začať na jar budúceho roka. Žiadosť na základe právnych predpisov o kontrole imisií predložili koncom septembra a keď všetko dobre pôjde, prvé kravy sa do nej budú môcť nasťahovať už v nasledujúcom roku.
Nová maštaľ má pozostávať z dvoch častí - zo záhrady a z konvenčnej časti. Každá krava bude mať 8 až 12 m² miesta, skoro dvojnásobne toľko ako v konvenčnej maštali. Do záhradnej časti stajne sú naplánované stromy a kríky, ktoré budú vytvárať podobné podmienky ako na pasienkoch. Tam sa môžu kravy voľne pohybovať. „Prakticky prinesieme pasienky do maštale“, konštatoval Lutz Müller.
„Aj podlaha v záhradnej časti bude rovnako mäkká ako vonku. Je vyrobená z patentovaného plastu, ktorý umožní, aby moč rýchlo presakovala a bola zachytená. To vedie k nižším emisiám amoniaku. O vyčistenie sa postarajú roboty Lely, rovnako ako aj o dojenie. Kravy budú môcť ísť k robotom, kedykoľvek budú chcieť.
„To zmierni stres, ktorý vzniká v tradičných maštaliach pri čakaní na dojenie, ktorý môže mať tiež negatívny vplyv na produkciu mlieka,“ hovorí manažérka stáda. Kravy, ktoré sa nechajú dojiť vtedy, kedy chcú, dávajú viac mlieka, pretože pociťujú menej stresu. V dôsledku toho žijú dlhšie a rodia viac teliat. Voľným dojením klesá i riziko mastitíd.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down