Ochorenia pri dojných zvieratách sú príčinou značných ekonomických strát súvisiacich so znížením produkcie mlieka, liečením a v najhoršom prípade ich stratou - brakovaním. Medzi takéto ochorenia patrí ochorenie vemena - mastitída.
Uvedené ochorenie sa spája nielen so zníženou produkciou, ale aj so zníženou kvalitou mlieka, či už z hľadiska jeho zloženia alebo následne jeho horšej technologickej kvalite prejavujúcej sa pri spracovaní mlieka na mliečne výrobky, ako aj zo zdravotného hľadiska konzumentov. Ďalším rizikom je prítomnosť niektorých patogénov v mlieku, ktoré sú schopné produkovať toxíny.
Mastitída je zápal mliečnej žľazy a zvyčajne vedie k zmene vonkajších aj vnútorných štruktúr vemena, ako aj fyziológie tvorby a vylučovania mlieka z vemena. Zápal je najčastejšie reakciou zvieraťa na prítomnosť mikroorganizmov (napr. baktérie alebo vírusy), ktoré prenikli do vemena cez ceckový kanálik, ale aj cez otvorené kožné rany na ceckoch. Ale môže byť aj reakciou na poranenie vemena alebo systémové ochorenie.
Vnútrožľazová infekcia je ďalší termín, ktorý sa často používa namiesto termínu mastitída, ktorý sa spája s infekčnou príčinou ochorenia t. j. je zapríčinené mikroorganizmami. V tomto článku sa obmedzíme na používanie pojmu mastitída. Ak je zápal vemena viditeľný (vemeno je červenšie, opuchnuté a bolestivé na dotyk, čo je zreteľným prejavom, že imunitný systém bojuje s mikroorganizmami) t. j. vykazuje klinické príznaky, ide o klinické mastitídy.
Avšak veľkým problémom sú aj subklinické mastitídy, ktoré nemajú vonkajšie príznaky a sú mimo pozornosť chovateľov. Pri zápalovom procese vo vemene sa zvyšuje množstvo bielych krviniek v mlieku, ktoré sú označované ako somatické bunky. Preto sa zápal vo vemene najčastejšie hodnotí podľa množstva somatických buniek (počtu somatických buniek - PSB) v mlieku.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. Lucie Mačuhovej, PhD. z NPPC - VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 11.