Import medu z Východu vyvolal demonštrácie stoviek maďarských včelárov. Svoju nevôľu dali najavo i v Bruseli.
Benevolentný prístup EÚ k čínskemu medu, najmä ohľadom označenia pôvodu, priviedol stovky výrobcov medu na demonštráciu do Bruselu.
„Dnes stačí uviesť, že med na pultoch obchodov obsahuje suroviny z EÚ a mimo EÚ, čo je nedostačujúce a zavádzajúce, pretože výraznú väčšinu tvorí lacná čínska surovina, ktorá navyše ani nie je med,“ hovorí Ferenc Takács, majiteľ jednej z najznámejších maďarských firiem vyrábajúcich med Aranynektár (Zlatý nektár).
„Medový biznis je obrovský podvod, lacný výrobok dovážaný do EÚ z Číny ako med je v prevažnej väčšine priemyslový falzifikát,“ dodáva Ferenc Takács, ktorý nespokojných včelárov do Bruselu priviedol.
Včelárstvo v Maďarsku živí 15-tisíc ľudí, ktorí sa cítia ohrození lacným a nekvalitným čínskym dovozom. Zoltán Koller, predstaviteľ Celoštátneho spolku maďarských včelárov, ktorý zorganizoval súbežnú budapeštiansku demonštráciu, označuje za spoluvinníkov obchodné reťazce, resp. obchodníkov s medom. Zdá sa však, že hlavný cieľ spolku, aby reťazce odstránili z pultov výrobky s čínskou surovinou, sa nepodarí dosiahnuť, pretože reťazce popierajú, že by predávali akýkoľvek závadný med.
Zoltán Koller poznamenal, že nejde ani tak o zdraviu škodlivý tovar, ale o podvod a klamanie zákazníka, pretože obchodníci v zmesiach postupne znižujú podiel čistého kvalitného maďarského medu. Spolok by chcel dosiahnuť aspoň to, aby v označení pôvodu bola Čína a tiež podiel čínskej suroviny. Úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca tak zahájil rozsiahle kontroly v obchodoch. Hlavný veterinár Lajos Bognár zasa nariadil kontrolu spracovateľov medu v Maďarsku.
Predseda včelárskeho spolku László Mészáros však dopredu hovorí, že v produkte predávanom ako med je zo 70 až 80 % surovina čínskeho pôvodu. I on považuje za nutné dosiahnuť jasné označenie zloženia na obaloch, aby zákazníci nesadali na lep.