06.08.2019 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medzinárodné majstrovstvá SR v strihaní oviec

V sobotu 27. júla sa v Liptovskej Lúžnej uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá SR v strihaní oviec.

V poradí 15. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v strihaní oviec usporiadalo Svojpomocné podielnické družstvo poľnohospodárov (SPDP) Lúžňan v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku.
Hodnotenie prebiehalo podľa medzinárodných pravidiel. Komisia hodnotila rýchlosť a kvalitu ostrihania oviec. Hodnotil sa teda čas a kvalita strihania, zástrihy, nedostrihy, krvavé poranenia, prípadne či strihač nebol agresívny. Na proces strihania dohliadalo viacero porotcov, ktorí sa po minúte strihania pri súťažiacich striedali, aby sa predišlo subjektívnemu hodnoteniu. Začínalo sa úvodnými kolami, najrýchlejší strihači sa dostali do ďalších kôl a najlepší do finále.
Aj tento rok sa súťažiaci pokúsili o prekonanie slovenského rekordu v rýchlosti ostrihania jednej ovce, ktorého držiteľom bol od roku 2017 Poliak Krisztian Jarosz s časom 42 sekúnd. Zápoleniu najlepších strihačov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska prialo aj počasie. Celý deň bol sprevádzaný vysokým záujmom divákov aj mimoriadnymi výkonmi strihačov. Rekord bol skutočne prekonaný a víťaznú trofej v strihaní oviec získal opäť Krisztian Jarosz pred Slavomírom Sobekom, Milanom Smoleňákom a Ondrejom Smoleňákomm.
Sprievodnými podujatiami boli súťaže v pití žinčice a jedení bryndze a ukážky ručného strihania oviec. Atmosféru spríjemňoval chutný ovčí guláš, bryndzové halušky a rôzne druhy občerstvenia.
V minulosti sa na salašoch ovce počas sezónny strihali dvakrát - v máji a koncom leta. Na strihanie sa používali špeciálne nožnice, ktoré neskôr nahradili elektrické strojčeky. Pred strihaním sa ovce vykúpali v potoku. Keď uschli, majitelia vyberali zo stáda svoje ovce a začali ich strihať. Najprv sa ostrihali predné a zadné nohy, ktoré predtým zviazali. Potom sa ostrihala hlava, krk, brucho, chvost a chrbát. Jednu ovcu mohli strihať i dvaja strihači. Ostrihaná vlna padala na trávu alebo na plachtu. Strihanie oviec bývalo i spoločenskou udalosťou, pastiermi dlho odlúčenými na salaši veľmi vítanou. V niektorých obciach ovce strihali i najatí strihači, ktorí za svoju prácu dostávali naturálie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down