Rok 2014 bude Medzinárodným rokom rodinných fariem. A práve tie boli diskutovanou témou na konferencii v Bruseli, ktorá sa konala pod záštitou eurokomisára, Daciana Ciolosa. O problematike rodinných poľnohospodárskych podnikov, ktoré napomáhajú a prispievajú k potravinovej bezpečnosti a stabilizácii spoločnosti komunikovala Magdaléna Lacko – Bartošová, štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR..
„V novej SPP má rodinné poľnohospodárstvo zabezpečiť vyvážený rozvoj vidieckych oblastí, ako aj potravinovú bezpečnosť. Poľnohospodárstvo zamestnáva viac ako 2 miliardy ľudí, rodinné farmy sú najrozšírenejšou formou hospodárenia vo svete a zabezpečujú vysokú sociálnu a environmentálnu hodnotu hospodárenia,“ uviedol Ciolos. Ďalšou z priorít, ktoré je nutné riešiť, je podľa slov Joseho Graziana da Silvia, generálneho riaditeľa FAO, potreba zapojenia žien, ktorým by malo byť zverených viac kompetencií, a ktoré by sa mali stať ťažiskom tejto oblasti. „Lokálna produkcia zvyšuje zamestnanosť a stimuluje miestnu ekonomiku,“ zdôraznil Graziano da Silvia. Model rodinného poľnohospodárstva v Thajsku spočíva v možnosti zapožičiať si komoditu alebo dobytok na určitú dobu, napríklad z ryžovej banky alebo banky zvierat, ktoré boli vytvorené pre tieto účely, ako uviedla princezná, Maha Chakri Srindhorn z Thajska, ktorá bola jednou z pozvaných na konferencii rodinných fariem.
Workshopy boli zamerané na predstavenie najlepších praktík pri rozvoji rodinných fariem a modelov slúžiacich na ich posilnenie, a tiež na popísanie prístupu k technológiám a výskumu.
(MPRV SR)