09.06.2022 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Minimalizácia výskytu mastitíd u dojníc

Zápal mliečnej žľazy - mastitída je druhým najčastejším problémom po infertilite, ako hlavný dôvod brakovania dojníc. Na farmách v Európskej únii je 20 - 50 percent dojníc liečených pre infekcie mliečnej žľazy.

Toto ochorenie významne ovplyvňuje produkciu kvalitného mlieka a je najnákladnejším zdravotným problémom na väčšine fariem. Mastitída nie je vždy viditeľná a môže byť len vrcholom problému, keďže 80 % mastitíd možno stanoviť predtým ako sú viditeľné (kontrola prostredníctvom koncentrácie mliečneho amyloidu A).

Etiológia mastitíd
Väčšina intramamárnych infekcií je zapríčinených baktériami vstupujúcimi do ceckového kanálika a prechádzajúcimi do sekrečného tkaniva mliečnej žľazy. Ide hlavne o kontagiózne a environmentálne mastitídy.
Kontagiózna mastitída je následok infekcie baktériami Staphylococus. aureus, Streptococcus agalactiae a Streptococcus dysgalactiae. Tieto väčšinou žijú vo vnútri vemena alebo na koži ceckov a šíria sa splaškami infikovaného mlieka, alebo rozstrekovaním počas vypudzovania mlieka, rukami dojičov alebo ceckovými násadcami pri dojení, rovnako rozvádzacím kanálom ceckových násadcov. Baktéria Strep. agalactiae má tendenciu lokalizácie vo vývodných cestách mliečnej žľazy, kde efektívne účinkujú aplikované antibiotiká. Strep. agalactiae je veľmi citlivá na penicilín, preto je relatívne vysoká terapeutická účinnosť. Avšak Staph. aureus tvorí zhluky infekcie chránené od antibiotík zjazvovateným tkanivom. Tretí pôvodca, Strep. dysgalactiae je niekedy rozširovaný pri dojení.

Zem, hnoj, podostielka (slama, piliny, piesok, tepelne ošetrený trus), pôrodné cesty a voda, v ktorých sa hromadia baktérie zapríčiňujú environmentálne mastitídy. Tieto baktérie sa vyskytujú tiež na častiach tela dojníc, iných ako je mliečna žľaza. Ustajnené dojnice sú vo väčšom riziku ako dojnice na pastve. Medzi hlavné baktérie patrí Strep. uberis, ktorý môže niekedy pretrvávať a rozširovať sa pri dojení. Ďalším pôvodcami sú koliformné baktérie ako je Escherichia coli,  ktorej sa nedarí v laktujúcej mliečnej žľaze a často infekcia nepretrváva. Ďalej sem patrí Serratia mercescensKlebsiella sp.. Do skupiny pôvodcov spôsobujúcich environmentálne mastitídy patria aj Pseudomonas aeruginosa, Prototheca zophii a kvasinky.  

Viac sa dočítate v príspevku prof. GABRIELA KOVÁČA z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down