13.02.2025 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladých farmárov čakajú viaceré výzvy

Dôraz na generačnú obmenu nielen v európskom, ale aj v slovenskom poľnohospodárstve je čoraz výraznejší.

Špecifické podmienky v súvislosti s historickým vývojom a dlhým obdobím družstevného a štátneho spôsobu hospodárenia na Slovensku neposkytujú veľký priestor pre odovzdávanie rodinných fariem z otca na syna tak, ako je tomu v západných krajinách EÚ, ale aj inde vo svete, kde vlastníctvo a vzťah k pôde neboli násilne na dlhý čas prerušené. Mladí farmári na Slovensku majú o to ťažšiu a nie vždy priaznivú pozíciu, kedy často musia s hospodárením začínať od začiatku, bez histórie a majetku. Združenie mladých farmárov ASYF je organizáciou, ktorá svojim členom pomáha zorientovať sa v spleti povinností, predpisov a nariadení, háji ich záujmy a pomáha prenášať ich potreby a názory do legislatívnych podmienok pre hospodárenie. O tom, čo mladých farmárov čaká v tomto roku, sme sa rozprávali s predsedom Združenia, Mariánom Glovaťákom.

Aké najdôležitejšie udalosti očakávate tento rok na domácej aj európskej úrovni?

Predpokladáme, že sa tento rok naplnia sľuby a bude vyhlásená prvá historická výzva z nového programovacieho obdobia pre mladých farmárov na začatie podnikania. Očakávame tam vyššiu hodnotu podpory projektu na žiadateľa, ako aj posun k tomu, že projekty budú jednoduché, ľahko zrozumiteľné a dobre zacielené.

Na medzinárodnej úrovni sa už teraz chystá nové programovacie obdobie, ktoré začne síce až o dva roky, ale všetko je potrebné pripraviť dopredu. Najskôr sa robí širokospektrálna diskusia cez všetky zainteresované organizácie a združenia, ktorej výsledkom je potom návrh, o ktorom sa bude hlasovať. Situácia je teraz trochu iná, ako tomu bolo pri príprave predchádzajúceho programového obdobia - po farmárskych protestoch aj po európskych voľbách v minulom roku je diskusia zaujímavejšia a Komisia je viac naklonená počúvať názory farmárov. Prehodnocuje sa Green Deal (Zelená dohoda), prehodnocujú sa politiky zazeleňovania (greening), neustále sa hovorí o zjednodušovaní a znižovaní administratívnej záťaže. To sú pre farmárov dobré správy, pričom musíme urobiť všetko pre to, aby sme si tieto zmeny obhájili, pretože v rámci tejto širokej diskusie poľnohospodári ťahajú za kratší koniec. Do diskusie vstupuje až 30 relevantných a veľmi silných organizácií, z čoho poľnohospodárov zastupujú len 4, pričom každá má iný pohľad - COPA COGECA zastupuje veľké podniky a rodinné farmy, naopak Via Campesina veľmi malých farmárov, IFOAM ekologických farmárov a štvrtá organizácia (CEJA) zastupuje mladých farmárov. Viete si teda predstaviť ten široký rozmer rôznorodých názorov. Pretaviť ich do jedného dokumentu a do jednej politiky bude náročné. Preto sa tomu dáva čas a zo skúsenosti vieme, že čo sa dohodne, to sa už potom berie záväzne, lebo prehodnotiť dohodu a zase všetkých účastníkov presvedčiť o nejakej zmene je veľmi náročné. Prvý, viac ako 100 – stránkový dokument je už na stole, takže už tušíme ako bude vyzerať poľnohospodárska politika po roku 2027.

Čo je pre nové programové obdobie najdôležitejšie z pohľadu mladých farmárov? 

Chceme, aby mladí farmári boli aj v ďalšom období medzi prioritami tak ako to je teraz, chceme udržať rozpočet, chceme aby nebolo schém a všetkých podporných programov priveľa, aby sa všetko čo najviac zjednodušilo a aby Komisia bola čo najviac flexibilná. V tejto dobe sa ešte nastavujú orgány, ktoré budú korigovať celú novú SPP, preto chceme v nich mať svoje miesto, aby aj mladí farmári mohli o prípadných zmenách diskutovať a podieľať sa na rozhodovaní. Toto sú teraz naše priority, o ktorých máme dohody aj s ostatnými organizáciami, takže verím, že sa to podarí.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 7

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down