V dňoch 10. a 11. marca 2016 sa v Berlíne konalo už siedme „mliečne fórum“, tento raz s názvom Európa - rok po skončení kvót - skúsenosti a očakávania. Táto tradičná odborná akcia sa konala pod patronátom Nemeckého zväzu poľnohospodárov (DBV) a Zväzu spracovateľov mlieka.
Vzhľadom na zložitú situáciu komodity „mlieko“ bola aj v Nemecku vedľa zrušených kvót značná pozornosť venovaná mliečnej kríze, najmä možnostiam zlepšenia stávajúceho neuspokojivého stavu v odbyte a s ním súvisiaceho vývoja nákupných cien mlieka. Aktuálnu nepriaznivú situáciu analyzoval a návrhy na jej riešenie prezentoval mimo iných rečníkov i viceprezident DBV Udo Folgart. V úvodnom vystúpení na konferencii konštatoval, že výrobcom mlieka pôjde v nasledujúcich mesiacoch výhradne o zaistenie ďalšej existencie svojich podnikov, preto je stále aktuálna otázka, ako zabrániť ďalším prepadom cien a príjmov.
Vzhľadom na kritickú situáciu výrobcov mlieka i v Českej republike sa ponúka orientačné porovnanie hlavných ukazovateľov výroby mlieka v ČR a v Nemecku a posúdenie navrhovaných opatrení na zlepšenie situácie v oboch krajinách. Ceny mlieka sú z európskej na českú menu prepočítané podľa priemerov vykázaných Európskou centrálnou bankou (v rokoch 2012 až 2015 kurzy 1 € = 25,15, 25,98, 27,54 a 27,28 Kč), litre mlieka sú na kg prevedené koeficientom 1,027. Nemecko je najväčším výrobcom mlieka v EÚ. Napríklad v roku 2014 bolo nemeckými výrobcami ku spracovaniu dodaných 21,2 % (v ČR 1,6 %) z objemu mlieka dodaného ku spracovaniu v EÚ-28 (149,9 mil. ton). Zaujímavejším ukazovateľom než objem výroby (nielen) mlieka je intenzita výroby. Pri vyjadrení v bežných cenách dosiahla v prepočte na hektár poľnohospodárskej pôdy v roku 2015 „nemecká“ produkcia mlieka zhruba 305 %, ošípaných 465 %, hovädzieho dobytka a teliat 500 % a produkcia živočíšna 355 % rovnakej produkcie v ČR.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 22.