Mykotoxíny sú toxické sekundárne metabolity rôznych plesní, ako sú Aspergillus spp., Fusarium spp., Penicillium spp. alebo Alternaria spp. a vyskytujú sa často v krmivách pre hospodárske zvieratá. Poškodzujú zdravie zvierat, spôsobujú hepatotoxické, nefrotoxické, imunomodulačné, genotoxické a neurotoxické účinky, ako aj poruchy reprodukcie a vývoja (Bennett a kol., 2003).
Pre ich častý výskyt a negatívny vplyv na zdravie zvierat a vysoké ekonomické straty, mnohé krajiny zaviedli maximálne povolené hodnoty ich výskytu v krmivách.
V Európskej únii (EÚ) sú zavedené maximálne limity pre aflatoxín B1 (AFB1) a námeľové alkaloidy (Európska komisia, 2002), zatiaľ čo pre deoxynivalenol (DON), zearalenón (ZEN), ochratoxín A (OTA) a spolu pre fumonizín B1 (FB1) a fumonzín B2 (FB2) (Európska komisia, 2006) boli stanovené len orientačné hladiny týchto mykotoxínov. Správne posúdenie rizika vznikajúcich mykotoxínov, napr. enniatínov, kulmorínov, beauvericínu, moniliformínu, roquefortínu C alebo kyseliny fusáriovej, je zložité, pretože údaje o ich toxicite a výskyte sú stále obmedzené (Reisinger a kol., 2019) a na správne posúdenie ich rizík je potrebný ďalší výskum.
Krmoviny sú obzvlášť náchylné na kontamináciu vznikajúcimi mykotoxínmi. Silážované krmivá sú dôležitými zložkami potravy prežúvavcov a predstavujú 50 - 75 % celkovej kŕmnej dávky. Kukuričná siláž je jedným z najdôležitejších krmív nielen v Európe, ale aj vo svete pre svoju vysokú nutričnú hodnotu, vysoký obsah fermentovateľných sacharidov, nízku pufrovaciu kapacitu, vysokú stráviteľnosť, chutnosť a vysoký výnos biomasy.
Viac sa dočítate v príspevku Ing. Zuzany Mlynekovej, PhD. a Ing. Zuzany Formelovej, PhD. z NPPC – VÚŽV Nitra - Odbor výživy a malých hospodárskych zvierat - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 29.