20.06.2017 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na konferencii si „posvietili“ na kvalitu mäsa

V dňoch 1. až 2. júna sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia s názvom Kvalita mäsa. Sprievodnými akciami boli Deň chovateľov - venovaný prenosu vedy do praxe a odborno-spoločenské stretnutie - Chovateľský deň ošípaných.

NITRA. Na konferencii zameranej na definovanie, tvorbu, produkciu, bezpečnosť, spracovanie a trh s mäsom požadovanej kvality boli prezentované najnovšie poznatky o tvorbe mäsa v súlade s požiadavkami trhu a racionálnej výživy ľudí, poznatky o inovácii v spracovaní a tvorbe sortimentu mäsových výrobkov a ich zdravotnou bezpečnosťou.
Podujatie organizovala Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov (FAPZ) a Fakulta biotechnológie a potravinárstva (FBP) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre v spolupráci s Univerzitou technológie a prírodných vied v Bydgoszczi v Poľsku, Juhočeskou univerzitou v Českých Budějoviciach a Českou zemědelskou univerzitou v Prahe. Záštitu nad podujatím prijalo MPRV SR.
Konferenciu oficiálne otvoril doc. Ing. Peter Ondrišík, PhD., dekan FAPZ a PaedDr. Anton Stredák, štátny tajomník MPRV SR.  Ako uviedol štátny tajomník, z výsledkov každodenných úradných kontrol vyplýva, že potraviny pôvodom zo Slovenska patria k najkvalitnejším na trhu. Podľa jeho slov, iba pätina hydinového mäsa v zariadeniach spoločného stravovania pochádza zo Slovenska. Kontroly v tuzemských zariadeniach spoločného stravovania, vrátane zariadení školského a predškolského stravovania preukázali, že väčšina používaného hydinového mäsa pochádzala z Brazílie, Dánska, Česka a Poľska. Len pätina je zo Slovenska.
„Treba to zmeniť. Je nevyhnutné presadiť zásady ako vysledovateľnosť, sezónnosť, regionálna dostupnosť a uprednostňovanie čerstvého mäsa pred mrazeným, čím sa zvýši bezpečnosť a kvalita pre domáce stravovanie a otvoria sa dvere pre našich domácich výrobcov, farmárov,“ konštatoval Anton Stredák. Ministerstvo v tejto súvislosti pripravuje Národný potravinový katalóg s cieľom, aby nebolo možné v takýchto zariadeniach obstarávať potraviny s nízkou kvalitou a rizikom pre zdravie. Ako Anton Stredák podotkol, krajiny EÚ sa dohodli na zriadení webovej stránky pre dvojitú kvalitu potravín, ktorú bude zastrešovať Slovensko. Portál, ktorý bude zverejňovať informácie o odlišnej kvalite a zložení potravín rovnakej značky pre rôzne trhy, môže napĺňať minimálne šesť krajín EÚ. Pripomenul,  že o tom, aké kvalitné potraviny sú na trhu, rozhoduje spotrebiteľ, ktorý by mal byť viac pozorný pri ich nákupe.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 25.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down