Toto nepríjemné poškodenie najmä marhúľ, menej broskýň a niekedy aj ostatných kôstkovín spôsobuje huba Leucostoma cincta. Je rozšírená vo všetkých oblastiach pestovania. Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj apoplexia.
Huba napáda iba kôru. Podmienkou infekcie sú väčšie zhluky mŕtvych buniek odumretých vplyvom mrazu, mechanickým poškodením a podobne. V takýchto bunkách sa huba môže zachytiť. Keď sa dostatočne rozrastie v odumretých bunkách, preniká aj do zdravej kôry. Následkom chorobných procesov, prebiehajúcich v ešte živej kôre, je vylučovanie gleja. Glej býva zo začiatku číry, neskôr nadobúda žlté až hnedé sfarbenie, pričom pomaly tuhne. Napadnutá kôra postupne odumiera, pričom niekedy sa objavujú až rakovinové rany.
Huba ľahko preniká do odumretých buniek kôry v období vegetačného pokoja, asi od novembra do januára až februára. Len čo začne na jar prúdiť miazga, strom sa stáva veľmi odolným a huba takmer nemá možnosť preniknúť. Preto je veľmi nebezpečné rezať marhule a broskyne v období hlbokého zimného pokoja, pretože sa tým vytvárajú priaznivé podmienky pre infekciu. Bežným vstupným miestom infekcie sú aj čapíky, ktoré zostali na konároch po nesprávnom reze. Zárodky infekcie možno nájsť v priebehu zimy na výhonkoch, keď začne odumierať kôra okolo jednotlivých očiek. Veľmi skoro sa na tejto kôre objavia čierne šošovkovité plodničky vyrastajúce spod kôry. Infekcia sa môže šíriť askospórami aj konídiami. Ak infekcia prenikne do zdravej kôry, veľmi záleží na individuálnej kondícii stromu, ako rýchlo bude odumieranie kôry a postup glejotoku pokračovať. Pokiaľ podhubie neprerastie v mieste infekcie celým obvodom konára, konár vegetuje. Akonáhle je poškodený celý obvod, nastáva porážkovité vädnutie a uschnutie všetkých častí konára nad miestom infekcie.
Preventívna ochrana
Základom preventívnej ochrany je správny termín rezu ostrým náradím. Kôstkoviny sa všeobecne majú rezať čo najskôr po zbere plodov. Rany po reze musia byť hladké, pretože aj kúsky kôry pri zlom reze môžu slúžiť ako vstupné miesta infekcie. Už vytvorené glejotokové rany treba vyrezať až po zdravé drevo, podobne zaschnuté čapíky treba odrezať, ak je to možné, na najbližšie nižšie položené zdravé vetvenie. Najvhodnejším termínom na takýto zásah je marec až máj, kedy je najmenšie nebezpečenstvo infekcií a rany sa rýchlo hoja.
Všetky otvorené rezné rany sa odporúča zatrieť štepárskym voskom, bielou latexovou farbou alebo prípravkami Dendrosan - balzam, Dendrosan - vosk, Primax štepársky vosk, Bloccade (aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Bros stromový balzam (aj MB), Bros stromový balzam v tube s aplikátorom (aj MB), Sanatex VS (aj MB), Štepársky vosk (aj MB), Stromena (aj MB), Stromový balzam (aj MB), Stromtmel (aj MB) a iba v MB balení Arbokol Classic a Štepársky vosk Jenten U.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín