16.12.2024 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákladovosť implementácie nízkoemisných techník pre amoniak v chove hydiny

Chov hydiny má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Svojou rýchlou obrátkovosťou, nutričnými a dietetickými vlastnosťami produktov (mäso, vajcia) je nenahraditeľnou súčasťou našej potravy. Na druhej strane však produkuje emisie amoniaku (NH3).


Ich množstvo dosahuje vysoké hodnoty v intenzívnych chovoch hydiny, kde je na malom území chovaný veľký počet zvierat, produkujúcich značné množstvo exkrementov, ktoré je potrebné ekologicky zabudovať do pôdy a zabrániť tak emisiám amoniaku do ovzdušia, a tak i stratám dusíka potrebného pre výživu rastlín.
Vzhľadom na to, intenzívne chovy hydiny s počtom zvierat nad 40-tisíc ks spadajú pod Smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách. Aktuálne je táto smernica novelizovaná Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1785, ktorá nadobudne platnosť najneskôr do roku 2026, pričom sa sprísnia kritériá na počty zvierat, od ktorých budú farmy spadať pod Smernicu o priemyselných emisiách. Farmy spadajúce pod uvedenú smernicu sú zaviazané využívať nízkoemisné techniky (NET) pre amoniak, ktoré sú popísané vo Vykonávacom rozhodnutí komisie (EÚ) 2017/302, ktorým sa podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ stanovujú závery o najlepších dostupných technikách (BAT) pre intenzívny chov hydiny alebo ošípaných. Uvedené NET je možné použiť v celom procese chovu hydiny, a to už pri kompozícii kŕmnych dávok, v ustajnení zvierat, ako i pri skladovaní a aplikácii hnojnej produkcie. Z mnohých uskutočnených štúdií vyplynulo, že najviac amoniaku je emitovaného pri aplikácii (50 %), následne z ustajnenia zvierat (31 %) a najmenšie jeho emisie boli zistené zo skladovania exkrementov (19 %).


Diéty so suplementáciou AMK

Ak sa pozrieme na kompozíciu kŕmnych zmesí, jednou z NET je aj použitie nízkoproteínových diét so suplementáciou limitujúcich (esenciálnych) aminokyselín (AMK), ktoré si zviera nevie samo vytvoriť. V prípade hydiny ide najmä o metionín, lyzín, tryptofán, treonín, izoleucín, valín. Uvedená NET môže znížiť straty dusíka o 30 až 55 %. Ďalšou možnosťou je použitie komerčne vyrábaných biotechnologických prípravkov aplikovaných do krmiva, resp. vody, znižujúcich emisie amoniaku v rozsahu 20 - 56 %, s rôznym mechanizmom účinku. V tomto prípade bol ako NET v kompozícii kŕmnych zmesí zvolený prídavok syntetických esenciálnych AMK (tabuľka 1). Ich nákladovosť predstavuje 10 % z ceny kŕmnych zmesí, pričom 2 % je cena syntetických AMK a 8 % úprava kŕmnych zmesí, ich vrecovanie a preprava. V prípade syntetických AMK je možnosť zapracovať ich do kŕmnych zmesí štandardne, a preto ich uplatniteľnosť v chovoch môže dosiahnuť 100 %.

Viac sa dočítate v príspevku, ktorý napísala MVDr. ZUZANA PALKOVIČOVÁ, PhD. z NPPC - Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 51.



Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down