Nemeckí kresťanskí a sociálni demokrati predbežne podpísali koaličnú dohodu, podľa ktorej sa má obmedziť rast obnoviteľných zdrojov energie a zrevidujú sa štedré dotácie pre tento sektor. Podľa eurokomisára Gunthera Oettingera to však nezastaví rast cien pre spotrebiteľov.
Lídri nemeckých politických strán CDU/CSU a SPD podpísali v stredu (27.11.) predbežnú koaličnú dohodu. Okrem iného sa dohodli aj na reforme ustanovení zákona o obnoviteľných zdrojoch, ktoré viedli k veľkému zvýšeniu cien elektriny predovšetkým pre domácnosti, a to kvôli štedrým výkupným cenám vyplácaným počas 20 rokov.
Nemecké domácnosti platia v priemere 29 centov za kWh elektriny. Od januára 2014 by sa mal pritom poplatok na podporu obnoviteľných zdrojov (OZE) zvýšiť o 18%. „Energetická zmena bude občanmi a priemyslom akceptovaná len ak sa garantuje bezpečnosť dodávok a cenová dostupnosť,“ píše sa v dohode.
„Dohoda ide opatrne správnym smerom,“ uviedol komisár pre energetiku Gunther Oettinger. „Ale naďalej mám obavy, že dohoda len spomalí rast cien elektriny. Počas nasledujúcich štyroch rokov sú potrebné oveľa silnejšie revízie.“
Expanzia, ale s limitom
Detaily dohody sú zatiaľ nejasné, ale cieľom je znížiť niektoré dotácie pre zelenú energiu. Už začiatkom novembra sa strany dohodli na obmedzení finančnej podpory pre nové veterné parky. V prípade tých, ktoré sa budujú v moriach sa ich celkový výkon do roku 2030 obmedzí na 15 – 25 GW. Obmedzenie dotácií nemá byť retroaktívne. Politici chcú tiež spomaliť expanziu biomasy a zaviesť dočasný zákaz hydraulického štiepenia pri ťažbe nekonvenčného zemného plynu.
Legislatívny návrh by sa mal predložiť okolo Veľkej noci tak, aby novela zákona prešla parlamentom do leta budúceho roku.
Súčasťou koaličnej dohody je zvýšenie podielu elektriny z obnoviteľných zdrojov na celkovej produkcii v rozmedzí 40 – 45% do roku 2025 a na úrovni 55 – 60% do roku 2035. Doterajšia vláda si stanovila cieľ najmenej 35% podielu OZE do roku 2020 a 80% do roku 2050, bez učenia hornej hranice. SPD pritom požadovalo cieľ do roku 2030 až na úrovni 75 %.
Táto expanzia OZE podľa komisára G. Oettingera povedie k zvýšeniu cien elektriny pre spotrebiteľov. Dodal, že sa obáva vplyvu na nutnú modernizáciu a výstavbu elektrizačnej sústavy a na rozvoj technológií skladovania v Nemecku.
Energiewende postavená na hlavu?
Nemecká federácia pre obnoviteľnú energiu (BEE) považuje zavedenie stropu do roku 2025 za chybu. Tým podľa nich Nemecko prešvihne šancu splniť svoje klimatické ciele. „Veľká koalícia šliape na brzdy pri Energiewende,“ zhodnotil prezident BEE Fritz Brickwedd, ktorý zároveň kritizuje to, že v koaličnej dohode nie je zmienka o prijatí v oblasti výroby energie v tepelných elektrárňach.
Ešte silnejšiu kritiku voči dohode vyjadrili environmentálne organizácie. Politické strany podľa nich ustúpili veľkým energetickým koncernom a ťažkému priemyslu, navyše naďalej sa budú dotovať elektrárne na uhlie. „Zavedenie ´právne stanoveného koridoru výstavby´ pre obnoviteľnú energiu nie je nič iné než strop pre čisté energie. Zároveň koalícia garantuje pokračujúcu prevádzku klimaticky škodlivých elektrární na uhlie. Tým sa myšlienka energetickej revolúcie stavia na hlavu,“ poznamenal Stefan Krugg z Greenpeace. (EurActiv/Reuters)