28.02.2017 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Niekoľko druhov roztočov na hruškách...

Na hruškách sa vyskytuje niekoľko druhov roztočov. Jedným z nich je roztoč hruškový (Eriophyes piri). Je to okom ťažko viditeľný pavúkovec, ktorý je u nás bežne rozšírený.

Vyskytuje sa najčastejšie na takých stromoch, ktoré počas celého roka nemajú žiadnu chemickú ochranu. Už skoro na jar po vypučaní hrušiek možno vidieť na lístočkoch okrúhle svetlé zhrubnuté miesta, ktoré v priebehu ďalšieho rastu listov často očernejú a sú škvrnité, akoby mali silnú chrastavitosť. Viac postihnuté listy neopadávajú, ale zostávajú do jesene na stromoch. Pri bližšej prehliadke napadnutých listov zistíme, že na zhrubnutých miestach býva po niekoľko malých dierok. Ak sú takto napadnuté viaceré listy, nastáva často zbrzdenie rastu letorastov. Na starších stromoch bývajú najviac napadnuté dolné konáre.

Škodca je žltkastobiely asi 0,2 mm dlhý roztoč, ktorý má len dva páry nôh. Prezimuje priamo na stromoch, najčastejšie v trhlinách kôry okolo púčikov alebo aj pod ich šupinami. Pri jarnom pučaní stromov prenikajú roztoče do vyvíjajúcich sa lístočkov a svojím cicaním dráždia pletivá listov k vytvoreniu zhrubnutých miest (bradavíc). Onedlho opúšťajú roztoče vnútrajšok listov dieročkami a pohybujú sa voľne na listoch a letorastoch, pričom už bezprostredne v tomto štádiu vývoja neškodia.

Ďalším druhom je roztoč kučeraviaci (Epitrimerus piri). Tento roztoč sa vyskytuje o niečo menej, pričom napáda len hrušky. Prejavuje sa skoro na jar na vypučaných lístočkoch, na ktorých taktiež vznikajú pľuzgierové deformácie listovej čepele, ale bez nápadnejších farebných zmien. Niekedy sa okraje listov po dĺžke skrúcajú. Pri silnejšom napadnutí bývajú listy na celých letorastoch dosť zdeformované, no neopadávajú a väčšinou nie je postihnutá ani úroda ovocia, ktorá ale dozrieva o niečo pomalšie.

Škodca prezimuje v trhlinách kôry alebo pod šupinami púčikov. Vzhľadom sa podobá na predchádzajúci druh. Po jarnom poškodení listov sa roztoče počas vegetácie zdržiavajú na zelených častiach stromov bez toho, že by výraznejšie škodili.

Pri bežnej pravidelnej ochrane sadov nie je potrebná osobitná ochrana proti uvedených druhom roztočov. V prípade premnoženia a významnejších škôd možno odporučiť ošetrenie prípravkami účinkujúcimi proti roztočcom na ovocných drevinách. Zasiahnuť treba v čo najskorších štádiách pučania stromov.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down