07.08.2023 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nosáčik lieskový napáda liesky i žalude

Medzi veľmi zaujímavých a zároveň najvýznamnejších škodcov liesky patrí nosáčik lieskový. Je to u nás bežne rozšírený chrobák, ktorý v niektorých rokoch môže spôsobovať citeľné straty na úrode orieškov. Okrem liesky napáda aj dubové žalude.

Larva škodcu žije v lete vo vnútri vyvíjajúcich sa lieskových orieškov a postupne vyžiera ich obsah. Oriešky väčšinou zostávajú na kroch až do konca leta a pokračujú vo vývine. Časť napadnutých orieškov však môže aj predčasne opadnúť. V čase zberu pestovateľ zistí, že mnohé oriešky majú na svojom povrchu okrúhlu dierku a vo vnútri namiesto semena len hromádku rozdrvenej hmoty.

Nápadné chrobáky s veľmi dlhým tenkým noscom sa na lieskových kroch objavujú v máji a júni. Zo začiatku robia na listoch drobné dieročky a do malých orieškov vyhryzú hlboké jamky. Toto je krátky tzv. úživný žer, aby chrobáky mohli kopulovať. Po oplodnení samičky vyhľadávajú rastúce oriešky, do ktorých vyhryzávajú úzke hlboké kanáliky. Na ich dno vkladajú vajíčko. Oriešok tým nie je vážnejšie poškodený, rastie ďalej a dieročka onedlho zarastie, takže na oriešku zvonku nič nevidieť. O niekoľko dní sa liahnu larvy, ktoré pomaly vyžierajú vnútrajšok orieškov. Zvyčajne v priebehu augusta larvy dospievajú a oriešok opúšťajú nápadným okrúhlym otvorom, ktorý vyhryzávajú v jeho hornej polovici. Padajú na zem a zahrabávajú sa do pôdy do značnej hĺbky (až 0,2 m), aby si tu urobili okrúhlu hlinenú komôrku na prezimovanie. Zakukľujú sa až na budúcu jar a krátko potom sa liahnu chrobáky. Časť lariev môže byť v pôde aj dve alebo tri sezóny, kým sa zakuklia.

Ochrana liesky

Ochrana liesky proti tomuto škodcovi je veľmi zložitá, pretože jeho nalietavanie na lieskové kry je postupné a môže trvať aj viac týždňov. Okrem toho je tento škodca značne odolný aj voči prípravkom proti hmyzu. Taktiež je nevýhodou, že larvy sú ťažko zasiahnuteľné, keďže sú chránené samotnými orieškami. V súčasnosti je povolený jediný prípravok proti tomuto škodcovi, a to Karate Zeon 5 CS, ktorý možno aplikovať maximálne raz za sezónu. Aplikuje sa pri výskyte chrobákov, resp. pri prekročení jeho prahu škodlivosti, alebo na základe signalizácie. Dávka vody má byť 800 – 1 000 l/ha.

Pre drobných pestovateľov možno odporučiť ako dobre účinný zásah mechanické ničenie chrobákov tak, že v čase výskytu sa pod kry veľmi skoro ráno rozprestrú plachty alebo fólie a prudkými údermi do konárov sa chrobáky striasajú a potom pozbierajú. Tento postup treba v priebehu niekoľkých týždňov viackrát zopakovať.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down