18.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nosánik ryhovaný aj na viniči, jahode či maline

Nosánik ryhovaný (Otiorrhynchus sulcatus), polyfágny škodca, sa vyskytuje už celosvetovo. Žije na veľkom počte hostiteľov, na okrasných bylinách a drevinách, viniči hroznorodom, jahode či maline.

K príznakom poškodenia patria obžraté puky, listy či iné mäkké časti rastlín. Larvy požierajú jemné korienky alebo sa vžierajú do okrajových častí hrubších koreňov. Rastliny napadnuté nosánikom sú vo všeobecnosti pomalšie v raste, vädnú, v krajnom prípade až odumierajú. Nebezpečný je aj pre rastliny pestované v skleníkových substrátoch, prípadne pre krytokorenné sadenice.

Škodca prezimuje ako dospelec alebo larva, ktorá sa kuklí v priebehu júna. Dospelce sa začínajú objavovať v júli, vajíčka kladú na konci leta a na jeseň. Takto škodcovia prezimujú a následne kladú vajíčka počas nasledujúceho roka. Vývin jednej generácie trvá dva roky.

Vajíčka sú kladené na pôdu alebo v blízkosti koreňového krčka hostiteľa. Pre larvy sú najskôr najvhodnejšou obživou čiastočky rastlín v pôde, no neskôr obžierajú aj korene. Nosánik ryhovaný sa rozmnožuje partenogeneticky, čo znamená, že nový jedinec sa vyvíja z neoplodneného vajíčka.

Dospelec s pozdĺžne oválnym telom dorastá do dĺžky 10 mm. Nosec má pozdĺžne vráskavý a štít hrubo zrnitý. Na podlhovastých krovkách sa nachádza 10 pozdĺžnych rýh, ktoré sú pokryté malými chĺpkami (bielej alebo červenkastej farby). Telo je zhora čierne, prípadne smolovohnedé a na spodnej strane naopak,  sivé s bodkami a chĺpkami. Vajíčko, najskôr bledé a neskôr hnedé až čierne má hladký povrch. Larva má žltobiele telo a hnedú hlavu.

Nosánik ryhovaný je aktívny v noci, cez deň sú chrobáky spravidla v rôznych úkrytoch a unikajú pozornosti. Ako jeden z možných spôsobov ochrany odporúčame mechanické sklepávanie dospelcov z rastlín. Je možné vykonať aj chemickú ochranu, kedy opäť ideálnym časom na jej vykonanie sú večerné hodiny, a to pri objavení sa prvých príznakov poškodenia. Prípravky na listové aplikácie určené špeciálne proti tomuto nosánikovi nie sú však momentálne povolené žiadne. Použiť možno prípravky povolené proti cicavým a žravým škodcom všeobecne, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s účinnou látkou deltamethrin určené pre jadroviny, čerešňu, višňu a slivku. Na okrasné rastliny je povolený NeemAzal T/S s účinnou látkou azadirachtin. Na dezinfekciu pôdy alebo pôdnych substrátov (napr. pre skleníky) možno použiť prípravok Basamid. Pred jeho použitím si treba dôkladne prečítať etiketu a splniť všetky podmienky použitia.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín


Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down