Ak chceme, aby slovenské potraviny nemizli z pultov, nové vedenie rezortu pôdohospodárstva by malo prijať razantné opatrenia. Uviedla to vo svojom stanovisku Potravinárska komora Slovenska (PKS).
"Klesajúce tržby poľnohospodárov, prebytky na medzinárodných trhoch, nízky podiel domácich potravín na trhu a klesajúca konkurencieschopnosť potravinárov sú aktuálnymi opatreniami, ktoré vyžadujú akútne riešenia zo strany nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva," spresnila komora.
V oblasti poľnohospodárstva bude podľa PKS potrebné v krátkom čase hľadať opatrenia v súvislosti s klesajúcimi tržbami poľnohospodárskych podnikov spôsobenými prebytkami a nízkymi odbytovými cenami základných produktov, najmä mlieka a mäsa, ale aj obilnín. V potravinárskom priemysle bude nevyhnutné venovať pozornosť systémovej podpore zvýšenia konkurencieschopnosti domácich potravinárskych podnikov, a to aj prehodnotením nastavenia Programu rozvoja vidieka.
V dôsledku toho, že predchádzajúce vlády koncentrovali pozornosť predovšetkým na podporu prvovýroby, otvárajú sa podľa potravinárskej komory nožnice v ekonomických ukazovateľoch medzi prvovýrobou a potravinárskym priemyslom. Vývoj vyúsťuje do kontinuálneho zvyšovania podielu vyvážaných produktov prvovýroby na úkor spracovaných potravín s vyššou pridanou hodnotou, v dôsledku čoho pasívne saldo medzinárodného obchodu v potravinárskych produktoch dosiahlo podľa Zelenej správy rekordnú zápornú hodnotu 1,1 miliardy eur.
Nové vedenie ministerstva by sa podľa PKS malo snažiť udržať vysoký štandard kvality a bezpečnosti slovenských potravín aj vďaka účinnej potravinovej kontrole. PKS považuje za potrebné zachovať tlak na subjekty maloobchodu v oblasti zvýšenia podielu slovenských výrobkov na pulte obchodov, ale nájsť tiež mechanizmy na zvýšenie podielu slovenských potravín v nákupoch subjektov verejnej správy, v školskom stravovaní a reštauračných službách. Vzhľadom na pozitívne skúsenosti so znížením sadzby DPH na vybrané kategórie potravín od 1. januára 2016 PKS očakáva, že znížená sadzba DPH bude rozšírená na všetky potraviny.
V súvislosti s predsedníctvom Európskej únie od 1. júla 2016 PKS očakáva, že Slovenská republika a osobitne rezort pôdohospodárstva bude okrem riešenia problematiky vzťahov medzi dodávateľmi a obchodnými reťazcami, ktorá patrí medzi priority slovenského predsedníctva, iniciátorom prehodnotenia pretrvávajúcej obchodnej vojny medzi Európskou úniou a Ruskom a jej negatívnych dosahov na agrosektor, a tiež prehodnotenia doterajšieho podporného postoja k pripravovanej dohode o liberalizácii obchodu s USA prinajmenšom v agropotravinárskej oblasti.
PKS zdôraznila, že v prípade naplnenia plného funkčného obdobia novej vlády pripadne ministerstvu pôdohospodárstva aj zodpovedná úloha podieľať sa na nastavení Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na nasledujúce programové obdobie. V tejto oblasti je potrebné presadiť konečné zrovnoprávnenie dotácií v starých a nových členských krajinách EÚ.
(tasr)