03.04.2025 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový invázny škodca Cydia  interscindana    

Prieskumy škodcov na našom území vykonávajú rastlinolekárski inšpektori ÚKSÚP v Bratislave. V rámci monitoringu aj pozorovaním priaznivcov prírody sa čoraz častejšie objavujú a sú zaznamenávané nepôvodné druhy fauny. V posledných sledovaných obdobiach sa na lapačoch spolu s obaľovačom jablčným objavuje nový invázny druh motýľa -  Cydia  interscindana. 

Obaľovač jablčný je hospodársky významným škodcom jabloní. Prítomnosť obaľovača jablčného sa zisťuje pomocou feromónových lapačov zavesených v korunách stromov. Sleduje sa množstvo ulovených imág. Pozorovanie sa robí v určených termínoch v ranných hodinách. Obaľovač jablčný má v teplejších oblastiach dve generácie. Motýle lietajú pri teplote nad 12°C, pária sa, ak teplota vzduchu dosiahne aspoň 15°C o 21. hod SEČ. Sledovaniu letu motýľov obaľovača jablčného sa venujú aj záhradkári s cieľom vystihnúť optimálny čas aplikácie autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín. V rámci pozorovania a odpočtov obaľovača jablčného Cydia pomonella od  roku 2022 s pravidelným  termínom  pozorovania v období od 22.4. až 5.9.  v lokalite Sekule okresu Senica bol zistený opakovaný nálet menších druhov motýľov Cydia interscindana do feromónového lapača určeného pre obaľovača jablčného Cydia pomonella. Nálety na feromónových lapačoch boli zistené aj v okresoch východného Slovenska. Diagnostiku a zaradenie motýľov vykonal odbor diagnostiky ÚKSUP  Bratislava, pracovisko  Bratislava.

Cydia interscindana sa v posledných rokoch rozšírila do viacerých európskych krajín a stala sa inváznym škodcom okrasných drevín. Pravdepodobne sa tento druh udrží trvalo, lebo rastliny borievky červenej sa udomácnili aj na Slovensku. Lokálne výskyty nočného motýľa boli zaznamenané aj v iných častiach Slovenka, môžu slúžiť ako zdroj ďalšieho šírenia. V roku 2013 boli zistené a pozorované nálety Cydia interscindana na lapačoch v týchto krajinách: Portugalsko, Španielsko, Francúzsko, (pevninské) Taliansko, Belgicko a Švajčiarsko. V  okolitých krajinách bol prvý nálet   pozorovaný a zaznamenaný v roku 2015 v Maďarsku, v roku 2016 v Rakúsku a v roku 2018 v Nemecku. Rozpätie krídiel dospelého motýľa Cydia interscindana je 15-22 mm, predné krídla sú čiernohnedé. Na okraji je veľká kovová, bronzovo - čierna orámovaná škvrna. Zadné krídla sú sivohnedé. Vajíčko je okrúhle, cca 1 mm veľké, obvykle prilepené na plod alebo list. Húsenice sú belavé, neskôr ružové s hnedou hlavou s dĺžkou 2 cm. Kukla je 9–10 mm dlhá, tmavá. Na základe odchytených dospelcov z feromónových lapačov C. interscindana je zrejmé, že má dve generácie ročne. Larvy Cydia interscindana požierajú floém, rastliny vplyvom napadnutia žltnú a v prípade silného napadnutia môžu aj uhynúť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down