Legislatíva označovania potravín sa stanovuje na národnej a európskej úrovni. Národná legislatíva je špecifická v každom štáte a zaoberá sa konkrétnymi požiadavkami. Naopak, európska legislatíva sa týka označovania potravín vo všetkých štátoch Európskej únie (EÚ).
Niektoré európske predpisy sa čiastočne premietajú aj do národnej legislatívy. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom sa týka požiadaviek a povinností v oblasti informácií uvedených na potravinách, ktoré musia spĺňať definovanú veľkosť písma. Toto nariadenie ukladá výrobcom povinnosť uvádzať na všetky obaly potravín EÚ výživové údaje. Povinne musia byť uvedené informácie o energetickej hodnote, množstve tukov, nasýtených tukov, sacharidov, cukrov, bielkovín a soli na 100 g alebo 100 ml výrobku. Najčastejšie sú zobrazené v tabuľke alebo v riadku vedľa seba.
Podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 môžu byť najdôležitejšie informácie zo zadnej strany obalu potravín dobrovoľne uvedené aj na prednej strane obalu, aby boli pre spotrebiteľov lepšie viditeľné (Nariadenie EP a R 1169/2011). Na tento účel sa používajú rôzne systémy označovania potravín na prednej strane obalu, ktoré môžu byť zobrazené v grafickej podobe alebo ako symbol. Označovanie potravín na prednej strane obalu je teda nepovinné. Je možné ho dobrovoľne používať, ale informácie uvedené na obale potravín nesmú byť zavádzajúce alebo chybné.
Viac sa dočítate v príspevku prof. Ing. Jozefa Goliana, Dr., podpredsedu SAPV – v odbornom týždenníku Roľnícke noviny.