V samom srdci Slovenska leží Poľana s typickými hustými lesmi, ktoré sa na mnohých miestach otvárajú do horských lúk, nazývaných poľany. V týchto krásnych, no neľahkých prírodných podmienkach, hospodári Poľnohospodárske družstvo Očová.
DÚBRAVY. Ťažiskovou produkciou družstva je výroba mlieka. Pomohla mu v tom aj nemalá investícia do technológie ustajnenia a dojenia, pretože už ôsmy rok tu ľudí pri dojení nahrádza nová generácia dojacich robotov - Lely Astronaut Next4, holandskej proveniencie.
„Na dvoch strediskách - na farmách Očová a Dúbravy - chováme hovädzí dobytok. Väčšinu stáda tvorí mliečne plemeno holstein a asi osem percent slovenské strakaté. Máme 630 dojníc, spolu s mladými zvieratami sa staráme o 1 100 kusov dobytka,“ informovala nás MVDr. Gabriela Hromadová, vedúca úseku živočíšnej výroby v PD Očová.
Družstvo obhospodaruje okolo štyritisíc hektárov pôdy, z toho dvetisíc hektárov tvorí orná pôda, zvyšok sú lúky a pasienky. O tie sa v nadmorskej výške 400 až 800 metrov starajú ovce. „V stáde máme 600 čiernohlavých cigájskych oviec. Ich chov sa však potáca na okraji rentability. Nie je záujem o ovčie mlieko; nákupné ceny mlieka a jahniat sú veľmi nízke. Vlani nám ich na Veľkú Noc ani nevykúpili a vlna, tá sa nepredáva vôbec. Tržby z oviec teda situáciu neriešia,“ uviedla skúsená zootechnička s tým, že pred ôsmimi rokmi chovali aj sedemtisíc ošípaných, ale z dôvodu nerentabilnosti ich chov museli zrušiť.
Celá reportáž bude uverejnená v Týždenníku Roľnícke noviny č. 27.