09.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana fariem hydiny pred vtáčou chrípkou prostredníctvom prírodných rastlinných látok

Vtáčia chrípka ovplyvňuje populácie voľne žijúcich vtákov a hydinársky priemysel. Okrem rizík spojených s touto infekciou vo vzťahu k ľudskému zdraviu preto vtáčia chrípka predstavuje nebezpečenstvo pre produkciu hydinového mäsa a vajec. To má zásadný vplyv na dostupnosť a ceny potravín.

Téma vtáčej chrípky je v súčasnosti mimoriadne aktuálna. Štátna veterinárna a potravinová správa SR (2023) ohlásila výskyt vysoko patogénneho vírusu vtáčej chrípky H5N1 na farme v západnej časti krajiny. Koncom januára/začiatkom februára 2023 sa nákaza vyskytla v okresoch Levice a Galanta, kde museli byť na farmách utratené tisíce jedincov hydiny.

Vírus vtáčej chrípky prirodzene cirkuluje vo voľne žijúcich vodných vtákoch, ako sú kačice, husi, labute, čajky a ďalšie. Vírusy chrípky môžu infikovať prakticky všetky druhy domácich vtákov, čo vedie k  ekonomickým stratám v priemysle a k ohrozeniu verejného zdravia. Cez Slovensko migruje značné množstvo sťahovavých vtákov, ktoré môžu prenášať ochorenia. Európa zažila rozsiahle prepuknutie vtáčej chrípky v roku 2005. Zistilo sa, že infekciu priniesli z Ázie migrujúce vtáky. Na Slovensku boli vtedy diagnostikované dva prípady vysoko patogénneho subtypu H5N1 u sokola sťahovavého (Falco peregrinus) pri vodnej elektrárni Gabčíkovo a u potápača malého (Mergellus albellus) na Dunaji pri Bratislave (Rajský, Garaj, 2008).

Aj keď sa v niektorých krajinách používa očkovanie proti vtáčej chrípke, prenos infekcie stále prebieha (Cattoli et al, 2011). Neúspech očkovania sa často pripisuje antigénnym vzdialenostiam medzi vakcinačnými a terénnymi kmeňmi, čo si vyžaduje neustálu aktualizáciu vakcíny, podobne ako očkovanie proti ľudskej chrípke (Sitaras et al., 2016). Prepuknutie vysoko patogénnych vírusov vtáčej chrípky viedlo k vážnym stratám v hydinárskom priemysle na celom svete. Dostupné liečebné postupy sa v niektorých prípadoch ukázali ako účinné. Vírusy vtáčej chrípky však rýchlo mutujú a dostupné profylaktické vakcíny, ktoré sú podtypovo špecifické, vyžadujú časté aktualizácie, aby boli účinné proti novým kmeňom tohto vírusu.
Alternatívna terapia
Komplikovaná epidemiologická situácia vírusov vtáčej chrípky spôsobená neustálym objavovaním sa nových podtypov so zlyhaním eradikácie, monitorovania a vakcinácie, otvára dvere k alternatívnym riešeniam na záchranu status quo a k predchádzaniu novým katastrofám v hydinárskom priemysle. Imunitný tlak vyvolaný očkovaním na cirkulujúci vírus vtáčej chrípky zvyšuje rýchlosť evolúcie vírusu a urýchľuje vírusový antigénny drift s cieľom vyhnúť sa imunitnej odpovedi hostiteľa. Po objavení sa antigénnych variantov sa vakcína stáva zbytočnou a/alebo neúčinnou na ochranu vtákov a vyžaduje sa pravidelná aktualizácia vakcíny.
Jednou z alternatív na ochranu zdravia hydiny sú rastlinné prípravky. Okrem antivírusových účinkov majú tieto extrakty často antibakteriálne, protiplesňové, protizápalové, antioxidačné a/alebo analgetické vlastnosti, ktoré môžu poskytnúť alternatívnu prírodnú, širokospektrálnu terapiu na farmách s chovom hydiny.

Viac sa dočítate v príspevku Ing. ZUZANY MLYNEKOVEJ, PhD. a Ing. ZUZANY FORMELOVEJ, PhD. z NPPC – VÚŽV Nitra - Odboru výživy a malých hospodárskych zvierat - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down