Škody zapríčinené šelmami na hospodárskych zvieratách sú citlivou témou, pretože okrem finančných strát vyvolávajú u ľudí aj negatívne emócie.
Skúsenosti z celej Európy ukazujú, že nie je možné realizovať dostatočne spoľahlivú ochranu hospodárskych zvierat (ploty, ohrady, psy na ochranu stád...). Základná ochrana na mnohých miestach nie je technicky realizovateľná. V mnohých prípadoch došlo dokonca k prekonaniu aj ďalekosiahlych ochranných opatrení. No závažnejšia skutočnosť je tá, že mnohé opatrenia na ochranu stád často odporujú cieľom ochrany chránených biotopov a druhov v nich žijúcich. Vysoké ploty vystavené silným elektrickým výbojom sú v rozpore s ochranou chránených biotopov.
Vlk spôsobuje najväčšie škody na domácich zvieratách a z tohto dôvodu má aj najhoršiu reputáciu. Keďže vlk obyčajný je prísne chránený, je zakázané ho akokoľvek poškodzovať, a to aj na ochranu vlastných zvierat. Jediný spôsob, ako ochrániť hospodárske a iné zvieratá pred vlkom obyčajným, je zabrániť mu vo vstupe na pozemok. Ploty ako prekážka migrácie predstavujú veľkú výzvu pre ochranu vlka ako celok. Vlci sa dokážu naučiť prekonávať takéto prekážky, čo v konečnom dôsledku znamená, že z pohľadu ochrany hospodárskych zvierat sa stávajú menej účinnými. Vlk môže byť odstránený len vo výnimočných prípadoch. Niektorí chcú, aby bol naďalej prísne chránený, iní obhajujú realistický manažment vlkov, ktorý umožňuje aj ich odstránenie. Sú to často tí, ktorí sa obávajú o svoje pasúce sa zvieratá alebo dokonca majú „krvavú skúsenosť“, keď im do stáda vtrhol vlk.
Situácia v Nemecku
Aktuálne čísla ukazujú, že vlkovi v Európe nehrozí vyhynutie. Počet svoriek v Nemecku v posledných rokoch výrazne vzrástol, žijú tam aj jednotlivé zvieratá a páry. Dravá zver je rozšírená najmä na severe a na východe krajiny, v iných európskych krajinách je situácia obdobná.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 7.