Chlpáčik obyčajný (Tropinota hirta) je polyfágny škodlivý organizmus, ktorý patrí do triedy hmyz (Insecta). Vyskytuje sa na kvetoch širokého spektra rastlín, kde patria ovocné dreviny, ruže, vinič, obilniny, repka a rôzna zelenina.
Dospelé jedince v prípade premnoženia dokážu spôsobiť viditeľné poškodenia. Škodca je rozšírený v Európe, Ázii aj v Afrike. Pozorovať môžeme obžraté kvetné časti v kvetoch, kde sú vyžraté tyčinky a piestiky, na pukoch sú viditeľné nepravidelné výhryzky. Chlpáčik sa vyznačuje výbornými letovými schopnosťami, ktoré mu pomáhajú pristáť na rôznych druhoch kvetov.
Dospelý jedinec je pomerne veľký, má 8 - 12 mm a jeho telo je čierne so slabším kovovým leskom. Na krovkách škodcu vidíme malé priečne biele škvrny a za ich stredom sa nachádza väčšia škvrna. Krovky majú pozdĺžne rebrá. Povrch tela je pokrytý hustými chĺpkami, ktorých farba je na rôznych častiach tela odlišná - na hlave sú žlté, na krovkách sivé a na bruchu belavé. Larva chlpáčika môže dorasť do 30 mm. Chlpáčik prezimuje v štádiu dospelého jedinca alebo v štádiu kukly. Dospelé jedince vylietajú z pôdy zvyčajne už v apríli a ich let trvá až do augusta. Samička kladie vajíčka po 2 – 4 kusoch do pôdy bohatej na humus, pričom samičky hľadajú miesta s nahromadenými rastlinnými zvyškami. Larvy sa liahnu o 7 dní a ich vývoj trvá 2 - 3 mesiace. Larvy sa živia hnijúcimi rastlinnými zvyškami, ale aj koreňmi burín. Kuklenie prebieha v pôde a dospelé jedince sa liahnu asi za 2 týždne, ale vylezú z nej až v nasledujúcom roku.
V prípade silného výskytu tohto škodcu sa odporúča striasať dospelé jedince chlpáčika zo stromov a následne ich mechanicky ničiť. Keď sa dospelé jedince striasajú z kvitnúcich stromov, odporúča sa stromy tesne predtým postriekať vodou. Dospelé jedince sa správajú ako mŕtve a neodlietajú.
V rámci chemickej ochrany môžeme využiť nasledujúce povolené insekticídy: Flunat a Mavrik s účinnou látkou tau-fluvalinate. Prípravky sú určené pre profesionálneho používateľa. Možno použiť aj prípravky určené proti cicavým a žravým škodcov, kam patria prípravky s účinnou látkou deltamethrin, ktorými sú Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Dinastia a v malospotrebiteľskom balení Sanium Ultra, Sanium Ultra Al, Decis Al a Decis Protech. Okrem toho je povolený prípravok Neemazal T/S s účinnou látkou azadirachtin.
Dôležité je poznamenať, že aplikácia by sa mala vykonať len v mimoletovom čase včiel! Upozorňujeme, že pre správne použitie prípravkov je nevyhnutné sa riadiť pokynmi, ktoré sú uvedené na ich etiketách.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín