Kvetárka repová (Pegomya hyoscyami) je rozšírená v celej Európe. Zaraďujeme ju do triedy hmyz. Jej hlavnou hostiteľskou rastlinou je cukrová repa, kde sa po jej poškodeniach zistil v buľvách aj pokles obsahu cukru. Najväčšie poškodenia vznikajú na neskoršie zasiatych porastoch, ktoré majú vyvinutú malú listovú plochu. Medzi ďalšie hostiteľské rastliny patria špenát, blen, ľuľkovec a durman.
Kvetárka sa považuje za významného škodcu, ktorý znižuje kvalitu listov hostiteľských rastlín. Larvy škodcu vyžierajú mezofyl listov. Prvotným príznakom je tvorba úzkych chodbičiek, neskôr tvorba plošných pľuzgierovitých mín, ktoré sú biele. Tie následne hnednú a schnú. V mínach sa nachádza trus. Listy sa môžu často trhať.
Dospelý jedinec (imágo) meria 5 - 7 mm. Sfarbenie tela je premenlivé, lebo súvisí s vývojom na hostiteľských rastlinách. Telo je zvyčajne sivé. Larvy sú žltobiele, zelené až hnedasté. Imágo kladie biele podlhovasté vajíčka. Samička dokáže naklásť až 300 vajíčok. V pôde prezimujú pupáriá, z ktorých sa imága liahnu v apríli a máji. Niektoré pupáriá prezimujú v diapauze.
Niekoľko dní po vyliahnutí sa pária a oplodnené samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov. Larvy sa liahnu po 4 - 5 dňoch a okamžite sa zavŕtajú do pletiva listov. Potom začínajú mínovať listy, kde vyžierajú mezofyl. Larvy tretieho (posledného) instaru padajú do pôdy, kde sa zakuklia v hĺbke 5 - 10 cm. Zakuklenie trvá približne 14 - 25 dní. Počas roka môže mať 2 - 3 generácie.
Ochrana
V oblasti ochrany má významnú úlohu priestorová izolácia od porastov iných hostiteľov, vrátane likvidácie burinných druhov, čo vedie k zníženiu výskytu škodcu. Povolené insekticídy sa aplikujú v čase, keď sa na rube listov objavia skupiny vajíčok, ktoré samičky kladú zvyčajne koncom mája do začiatku júla. Chemické prípravky s účinnou látkou lambda-cyhalothrin určené pre profesionálnych používateľov sú Beetlon, Gunner, Lambada, Lambo 50 EC a Markate 50.
Známymi parazitoidmi sú druhy hmyzu z čeľade Braconidae, ktorej zástupcovia dokážu regulovať počet kvetárok. Ďalšími prirodzenými nepriateľmi kvetárky sú druhy hmyzu rodu Opius spp. a háďatká Steinernema feltiae. Laboratórne štúdie informujú, že háďatká môžu byť použiteľné pri vývoji metódy biologickej kontroly.
Ing. MAROŠ LUČAJ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín