Úrady na Slovensku zaistili od roku 2018 vyše 5000 litrov ilegálnych prípravkov na ochranu rastlín. Informovala o tom Anežka Šrojta Hrdá, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Agrorezort preto varuje pred kúpou takýchto výrobkov a radí, čo robiť pri podozrivých ponukách na trhu.
Spresnila, že Kriminálny úrad Finančnej správy (KÚFS) za odbornej podpory MPRV SR a v súčinnosti s fytoinšpektormi Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP) v Bratislave spolu od roku 2018 odhalili a vyšetrovali niekoľko prípadov týkajúcich sa nezákonného dovozu prípravkov na ochranu rastlín.
Prípravky na ochranu rastlín, ktoré porušovali zákaz dovozu z územia tretích krajín a neboli v SR autorizované ani povolené podľa platnej legislatívy, boli podľa hovorkyne zaistené. V mnohých prípadoch obsahovali látky, ktoré sú v Európskej únii zakázané z dôvodu rizika pre zdravie ľudí a životné prostredie. Prípravky boli určené na čierny trh pre slovenských poľnohospodárov.
Informovala, že zo zaistených prípravkov boli odobraté vzorky s cieľom ďalšej expertízy v laboratóriách ÚKSÚP-u, pričom sa zistilo, že ide o prípravky na ochranu rastlín obsahujúce neschválené účinné látky, prípadne obsahovali inú účinnú látku, ako bolo deklarované na etikete prípravku.
Časť zaistených prípravkov na ochranu rastlín boli podľa nej falzifikáty, ktoré porušovali ochranné známky zahraničných výrobcov. Všetky zaistené prípravky boli zhabané súdmi SR z dôvodu ochrany bezpečnosti ľudí a budú predmetom likvidácie, ktorú vykoná príslušný colný úrad. Doteraz bolo zadržaných viac ako 5000 litrov takýchto prípravkov.
Posledným závažným prípadom je podľa Šrojta Hrdej zachytenie zásielky ilegálnych prípravkov na ochranu rastlín s obsahom účinnej látky acetochlór v celkovom množstve 3300 litrov, ktorá je v EÚ zakázaná od roku 2011. Acetochlór je látka zaradená na zoznam chemikálií, ktoré podliehajú postupu oznámenia o vývoze, čím je označený ako nebezpečná chemikália podliehajúca prísnemu režimu. Bolo zistené, že uvedené prípravky pochádzajú z krádeže zásielky prípravkov vyrobených v členskom štáte EÚ s cieľom vývozu na Ukrajinu. Hodnota zadržaného tovaru obsahujúceho acetochlór bola vyčíslená na sumu 42.900 eur.
MPRV SR v tejto súvislosti upozorňuje používateľov prípravkov na ochranu rastlín na vysoké riziko nákupu ilegálnych prípravkov, keďže ich pôvod nie je známy, a teda môžu predstavovať riziko pre ošetrované rastliny, ako aj pre zdravie ľudí a životné prostredie.
Dodala, že agrorezort z dôvodu prevencie vyzýva pestovateľov, aby sa pri nákupe prípravkov na ochranu rastlín riadili platným zoznamom autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod (tzv. Zelená kniha), ktorý je zverejnený na webovom sídle ÚKSUP-u.
(tasr)