Slovenská národná strana (SNS) zorganizovala dnes v Poprade odbornú konferenciu na tému Revitalizácia slovenského vidieka. Podľa predsedu strany Andreja Danka nešlo o politickú konferenciu, ale o to, dať priestor ľuďom z oblasti poľnohospodárstva vyjadriť svoj názor a hovoriť o problémoch, ktoré ich trápia.
Ako uviedol podpredseda SNS Vladimír Chovan, hovorilo sa o siedmich témach - poľnohospodárstvo, potravinárstvo, výživa, lesníctvo, vodné hospodárstvo, rozvoj vidieka a cestovný ruch. Hlavným cieľom bolo diskutovať a definovať problémy.
Podľa jeho slov systémy nie sú dobre nastavené a slovenské poľnohospodárstvo ako také sa stále pohybuje v červených číslach, pritom až 31 percent celého objemu jeho príjmov tvoria prostriedky zo spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie.
„Zaoberali sme sa tiež až smiešnou štátnou pomocou, ktorá do tejto oblasti od štátu ide. Napriek programovému vyhláseniu tejto vlády bola pomoc štátu až zdecimovaná. Ak sa napríklad v susedných štátoch ako Rakúsko, Maďarsko a Česko pohybuje táto pomoc rádovo v stovkách na hektár, na Slovensku je to len šesť eur na hektár,“ povedal Chovan.
Na konferencii sa zúčastnili nielen zástupcovia sekcií odborného kabinetu SNS, ale i predstavitelia odborných a profesijných združení, zväzov a komôr poľnohospodárov, potravinárov, pestovateľov a chovateľov, ovocinárov, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Vidieckej platformy a Vidieckeho parlamentu, zástupcovia obchodných reťazcov, ako aj poľnohospodárski experti z iných politických strán. Ako uviedol podpredseda strany, polovica ľudí v sále bola z radov odborníkov.
Pri otázke potravinárstva z úst diskutujúcich vyšla podľa Chovana kritika, že kým vláda deklaruje cieľ 80-percentnú sebestačnosť Slovenska na potravinách, naši potravinári tu predávajú len 50 % slovenských výrobkov.
Z pohľadu výživy sa hovorilo o tom, aké potraviny sa predávajú na Slovensku a aké napríklad u našich západných susedov. V oblasti lesného hospodárstva sa rozoberalo, prečo finančné zdroje, ktoré produkujú naše lesy, končia v rukách tých, ktorí sa o ne nepričinili. Medzi diskutérmi a prednášajúcimi rezonovala aj otázka klimatických zmien či potreby umelého zavlažovania, ktorá sa ukázala najmä v tomto roku ako opodstatnená, a tiež sa hovorilo o využití geotermálnych zdrojov. Podľa SNS by práve tieto zdroje mohli priniesť rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.
(tasr)