Teľatá mliečneho dobytka sú od matiek väčšinou oddelené do 24 hodín po pôrode. Jedným z najnovších trendov v chove mliečneho dobytka je však odchov teliat s matkou počas celého obdobia mliečnej výživy.
V súčasnosti sa takéto chovy už nachádzajú v Škandinávii, Holandsku či vo Francúzsku. V článku som zhrnula najvýznamnejšie pozitíva a negatíva týchto odchovov.
Odchov s matkou - nový trend
Väčšina chovateľov oddeľuje teľatá mliečneho dobytka od matiek do 24 hodín po pôrode. Medzi jednotlivými krajinami však existuje vysoká variabilita. V Nórsku, Holandsku a vo Francúzsku je zvykom teľatá od matiek oddeľovať takmer hneď po pôrode. V Česku chovatelia teľatá od matiek oddeľujú najčastejšie do 4 hodín po pôrode.
V niektorých krajinách sú požiadavky na oddelenie teliat od matiek zakotvené v legislatíve, pričom ešte prísnejšie pravidlá platia pre farmy so statusom bio. Napríklad v Dánsku musia chovatelia nechať teľatá s matkou aspoň 12 hodín po pôrode. Ak však ide o chov so statusom bio, musia byť teľatá ponechané s matkami aspoň 24 hodín. Pre nórske farmy so statusom bio platia ešte prísnejšie pravidlá. Chovatelia totiž musia teľatá nechať ustajnené s matkami minimálne 3 dni po pôrode.
Približne 18 % chovateľov ale túto periódu predlžuje na 4 - 7 dní. Niektorí z nich však teľatá nechávajú ustajnené s matkou až do vo veku 13 týždňov. Chovy, v ktorých sú teľatá mliečneho dobytka ustajnené s matkou až do odstavu (vo veku 6 - 13. týždňov), možno nájsť aj vo Švédsku, Holandsku, Francúzsku, Nemecku, Kanade či v Austrálii. Podobne ako v Nórsku, aj v ostatných krajinách tieto chovy zatiaľ praktizuje len malé percento fariem so statusom bio. Začiatkom tohto roka však podobný projekt oznámil aj jeden z najväčších producentov mlieka v Izraeli - farma Yotvata. Projekt bude realizovaný na farme s 360 dojnicami a jeho hlavnou myšlienkou je nechať jalovičky s matkou 3 - 6 mesiacov. Po odstave budú zaradené do skupín s rovesníkmi.
Celý článok Mgr. Kataríny BUČKOVEJ, Ph.D. je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 51.