Podľa najnovšej správy OECD by štáty mali pokračovať v odklone poľnohospodárskej politiky od priamej podpory trhových cien poľnohospodárskych produktov smerom k programom, ktoré podporujú udržateľnú produktivitu a zlepšujú odolnosť voči klimatickej zmene a trhovým šokom.
Správa pod názvom Monitoring a hodnotenie poľnohospodárskej politiky zistila, že 52 skúmaných krajín, ktoré tvoria približne dve tretiny celosvetovej poľnohospodárskej pridanej hodnoty (ide o všetky členské štáty OECD a EÚ a 11 hlavných krajín s rozvíjajúcou sa ekonomikou - Brazília, Čínska ľudová republika, Kolumbia, Kostarika, Indonézia, Kazachstan, Filipíny, Ruská federácia, Južná Afrika, Ukrajina a Vietnam.) poskytlo ročne v období 2014-2016 priemerne 442 miliárd eur na podporu poľnohospodárskych producentov. Šesťdesiat percent tejto podpory je poskytnutých na udržiavanie vyšších cien na domácom trhu, než sú ceny na medzinárodných trhoch.
Štátne podpory v poľnohospodárstve ako celku predstavujú v skúmaných krajinách 16 percent príjmov poľnohospodárov v porovnaní s 21 percentami pred dvadsiatimi rokmi. Zníženie úrovní podpory uvádzané v niektorých krajinách OECD kontrastuje so zvýšenou podporou v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomikách.
Podpora všeobecných služieb v poľnohospodárstve, vrátane investícií do ľudí, inovácií, znalostných a informačných systémov, fyzickej infraštruktúry a služieb biologickej bezpečnosti bola v období 2014 – 2016 vo výške 77 miliárd eur. Tieto služby pomáhajú vytvárať vhodné prostredie, ktoré umožňuje poľnohospodárskej a potravinárskej výrobe reagovať, byť udržateľnou a odolnou voči vonkajším otrasom a sú vhodnejšie ako podpora cien. “Podpora trhových cien poškodzuje spotrebiteľov, hlavne tých najchudobnejších a znižuje konkurencieschopnosť potravinárskeho priemyslu,” uviedol Ken Ash, riaditeľ oddelenia pre obchod a poľnohospodárstvo OECD. “Štáty sa musia zamerať na poľnohospodárske politiky a najmä na investície, ktoré sa lepšie prispôsobia ich cieľom v celom hospodárstve."
Viac sa dočítate v 26. čísle Roľníckych novín