Zelené práce predstavujú pre dopestovanie zdravého a vysoko kvalitného hrozna centrálne miesto. Pomocou zelených práce ovplyvňujeme úrodu hrozna.
Dôležité je, aby všetky zelené práce exaktne nadväzovali a aby sa im venoval dostatok pracovníkov, aby sa stihli vykonať v stanovených termínoch. K zeleným prácam patrí zastrkovanie a vylamovanie, nazývané tiež vyplievanie letorastov, viazanie letorastov, snímanie a regulácia počtu strapcov. Pri vykonávaní zelených prác sa riadime nasledovnými zásadami:
- K zabezpečeniu optimálnej výživy jedného strapca ponechávame na hlavnom výhonku sedem listov.
- Drobné letorasty a dvojité letorasty sú škodlivé viac-menej pre kmienok, preto sa ich nesnažíme ponechávať. Priamo rastúce letorasty sa menej zahusťujú a majú dobrý asimilačný výkon.
- Na bežný meter listovej steny nenechávame viac než 10 - 13 letorastov. Vyvarujeme sa tak nebezpečenstvu zahustenia.
Odlisťovanie v zóne strapcov Tento úkon zelených prác sa vykonáva 2 až 8 týždňov po odkvitnutí. Odstraňujú sa pri ňom listy v blízkosti strapcov za účelom zabezpečenia kvality hrozna. Odlisťovanie má tieto výhody:
- Lepšie osvetlenie a prevzdušnenie strapcov, ako aj zostávajúcich listov, efektívnejšiu asimiláciu a spomalenie starnutia listov.
- Pokožka bobúľ až do veľkosti hrášku sa stáva po odlistení silnejšia a tvrdšie je jej pletivo.
- Zlepšuje sa mikroklíma strapcov, zlepšuje sa kvalita postrekov pri ochrane a fytosanitárny efekt.
- Podporuje sa tvorba arómy, farbených a fenolových látok. Pri osvetlení strapcov a vyššej teplote strapcov sa odbúrava kyselina jablčná.
- Skoršie a intenzívnejšie odlistenie vedie k tvorbe menších bobúľ a tým aj k menej kompaktným strapcov hrozna.
- Nižšie je napadnutie Botrytis, Penicillium, ochrnutie strapiny, octovej hniloby a tým aj menšie straty na úrode a kvalite.
- Zvýšený je podiel zdravších strapcov k výrobe typických odrodových vín, bohatších na aromatické a farebné látky.
- Lepšie využitie ročníka a polohy na dozrievanie a maximálne uloženie látok určujúcich kvalitu.
- Menšie náklady na selekciu pri zbere.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 25.