17.02.2017 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opeľovanie nie je len opeľovanie

Môže byť opeľovanie v skleníkoch pomocou hmyzu tajnou zbraňou pri zvyšovaní produktivity? Výskum zistil, že použitie hmyzích opeľovačov v skleníkovom hospodárstve môže viesť k zvýšeniu úrod, lepšej kvalite a lepšej skladovateľnosti.

Asi 90 percent všetkých rastlín profituje z opeľovania hmyzom. Okrem toho sa opelenie včelami a ďalšími opeľovačmi podieľa na takmer desiatich percentách hodnoty vyprodukovaných potravín. K dispozícii je tiež stále viac dôkazov, že príspevok divo žijúcich včiel (čmeliaky, včely samotárky a iné) k produkcii môže byť rovnaký alebo dokonca predčí príspevok včiel.

Čmeliaky na pošte

Dedina Curtici sa nachádza v okrese Arad v Rumunsku. Táto oblasť je známa pestovaním paradajok v skleníkoch, ktoré sú dodávané na trhy v okolitých mestách. Opeľovanie rastlín je samozrejme dôležitou súčasťou celého procesu a farmári používali na stimuláciu rastu plodov obvykle hormonálny postrek. Tento proces je veľmi časovo náročný a vyžaduje značné investície do pracovnej sily. Aj napriek vynaloženému úsiliu neboli vypestované paradajky vždy kvalitné a dokonca aj chuť bola neuspokojivá. Hľadali preto alternatívne riešenia, ako zvýšiť kvalitu, znížiť náklady a udržať si objem produkcie, ktorý dodávali na trh.

Donedávna používali farmári v regióne pri pestovaní paradajok ako náhradu opeľovania  v skleníkoch rastlinné hormóny. Kvety paradajok po opelení produkujú hormón auxín, ktorý stimuluje tvorbu plodu. Ako náhrada tohto procesu môže byť použitý postrek s obsahom syntetickej verzie tohto hormónu. Po individuálnom postreku kvetov paradajok týmto prípravkom sa plod vytvorí bez opelenia (proces známy ako partenokarpia).

Využívanie tohto postupu však rapídne klesá. V súčasnosti je stále častejšou praxou využívať na túto prácu neúnavné čmeliaky. Farmári zistili, že škatule s čmeliakmi sú novým a čoraz častejším produktom na trhu. Vďaka takejto zásielke môže farmár vypustiť do skleníka čmeliaky s rovnakou dĺžkou života (cca 8 týždňov), kde opelia všetky rastliny v rovnakom čase. Keď vykonajú svoju prácu, farmár ich môže vypustiť na slobodu, aby mohli vo svojej práci pokračovať na okolitých poliach alebo v sadoch.

Viac sa dočítate v 7. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down