Hospodárske zvieratá z neekologického chovu môžu byť umiestnené v tom istom poľnohospodárskom podniku za predpokladu, že sa chovajú vo výrobných jednotkách, kde budovy aj pozemky sú jednoznačne oddelené od jednotiek vyrábajúcich v súlade s pravidlami ekologickej výroby, a že ide o odlišné druhy zvierat.
Zvieratá z neekologického chovu môžu využívať ekologické pasienky každoročne počas vymedzeného obdobia a za predpokladu, že v tom istom čase sa na týchto pasienkoch nenachádzajú zvieratá z ekologického chovu.
Zvieratá z ekologického chovu sa môžu pásť na spoločnom pozemku za predpokladu, že pôda nebola ošetrená prípravkami, ktoré nie sú povolené na účely ekologickej výroby, minimálne tri roky. Ďalej že žiaden výrobok živočíšneho pôvodu sa počas využívania tohto pozemku nepovažuje za výrobok pochádzajúci z ekologickej výroby, pokiaľ sa nepreukáže, že boli dostatočne oddelené od neekologických zvierat. Počas sezónneho presunu zvierat sa môžu zvieratá pásť na neekologickej pôde, keď sa presúvajú z jedného pasienka na druhý na vlastných nohách. Príjem neekologického krmiva v podobe trávy a inej vegetácie, ktorú zvieratá spásajú počas tohto obdobia, nepresiahne 10 % celkovej kŕmnej dávky za rok. Toto množstvo sa vypočíta ako percentuálny podiel sušiny v krmivách poľnohospodárskeho pôvodu.
Ekologicky a konvenčne chované zvieratá z jednej farmy treba ustajniť v oddelených budovách a pásť na oddelených pozemkoch. Nemožno spoločne ustajniť ekologicky a konvenčne chované dojné kravy. Čo je však povolené, je spoločný chov ekologicky chovaných kráv a konvenčne chovaných kôz na jednej farme, avšak i tu treba zachovávať zásadu ich prísneho oddelenia. Tento systém hospodárenia je možné praktizovať iba niekoľko mesiacov v roku.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 10.