Poslanci Európskeho parlamentu (EP) konali v záujme občanov EÚ, keď na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v utorok (24.10.) schválili legislatívny návrh na predaj organických hnojív a odmietli návrh Európskej komisie na predĺženie licencie EÚ na glyfosát o ďalších desať rokov. Uviedol slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) v rozhovore pre TASR.
"Hlasoval som za oba návrhy," priznal Mikolášik a dodal, že v prípade glyfosátu hlasoval proti pozícii svojej politickej skupiny - Európskej ľudovej strany (EPP) - a proti pozícii eurokomisie, lebo v tomto prípade zareagoval ako občan a civilným povolaním lekár a konal podľa svojho svedomia a vedomia.
Pripomenul, že EP zastáva názor, že je veľa priemyselných, umelých hnojív v pôde, čo zaťažuje životné prostredie. Preto víta postoj, že treba dôraznejšie podporiť širšie používanie prirodzených organických prípadne inovačných recyklovateľných hnojív a nespoliehať sa iba na "čistú chémiu vyrobenú kdesi v Novákoch".
"To sa nám musí vypomstiť, príroda to nemôže donekonečna znášať. Rozumný mix priemyselných hnojív a biohnojív je potrebný," dodal.
V prípade hlasovania o glyfosáte podporil iniciatívu europarlamentu zaviesť úplný zákaz herbicídov na báze glyfosátu do decembra 2022, čo je podľa neho v prospech bezpečnosti Európanov.
"Myslím si, že ten limit štyri roky a potom dosť je štedrý aj pre priemysel aj pre výrobcov. Pozícia parlamentu je v prospech budúceho zdravia európskej populácie. Komisia mala iný názor, že to nie je až také škodlivé a že môžeme s tým pokračovať. Myslím si, že komisia tu bola pod silným vplyvom priemyslu," opísal situáciu.
(tasr)