27.06.2016 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pasenie podporuje najmä zdravie stáda

Pasenie ako najlacnejšia a najprirodzenejšia forma výživy dobytka malo a bude mať vždy osobitný význam.

Pri pasienkovom chove zvierat je potrebná komplexnosť všetkých chovateľských opatrení a jeho úspešnosť závisí od rešpektovania požiadaviek jednotlivých druhov a kategórií zvierat z hľadiska výživy, od dodržiavania adekvátnej veterinárnej starostlivosti a predsezónnej prípravy, ktorá začína už v zimovisku a zahŕňa ošetrenie zvierat (ošetrenie paznechtov, dehelmintáciu, preventívnu vakcináciu) a výber a vytváranie skupín zvierat - zvieratá vhodné na pasienkový systém chovu, skupiny pre vzájomné poznanie sa.

Jalovice sa na pasenie obvykle navykajú, keď trávny porast dosiahne výšku 80-100 mm. Prvé dva dni sa vyháňajú na pasienok na 1 hodinu, pričom sa im úmerne zníži dávka siláže. Dávka sena a kŕmnej zmesi sa nemení. Čas pasenia sa postupne predlžuje. Na piaty deň sa dosiahne plná doba pasenia. Dávky krmiva sa postupne znižujú. Základným spôsobom intenzívneho pasenia je oplôtkové pasenie. Plocha pasienka je pevným oplôtkom rozdelená na niekoľko častí, ktoré umožnia pásť danú skupinu tri dni. Počet častí pasienka musí byť taký, aby sa zvieratá do danej časti pasienka vrátili vždy po 20 dňoch. V oplôtkoch sa môže aplikovať dávkové pasenie.
Najefektívnejšie je tzv. pásové pasenie. Prenosným ohradníkom v stabilnom oplôtku sa pridáva na spásanie vždy nový pás trávneho porastu 1 m široký. Pri tomto spôsobe využívania trávneho porastu sa prenosný ohradník prekladá viackrát denne. Najvhodnejšie je, keď pasienok nadväzuje na ustajňovacie priestory.
U dojníc sa uprednostňuje celodenný pobyt na pasienku, využívajú sa všetky systémy usmerneného pasenia. Denná potreba čerstvej paše je v priemere 60 -70 kg.ks-1; závisí od plemena a živej hmotnosti. Dojnice sa pasú v blízkosti farmy do 1 km, ľahšie plemená s nižšou úžitkovosťou maximálne do 2 km. Každý kilometer chôdze na pasienok a späť znižuje produkciu mlieka u výkonných dojníc o 0,52 - 0,62 litra a pri menej výkonných o 0,40 litra na kus a deň.

Pasenie prináša veľa výhod. Podporuje najmä zdravotný stav stáda. V našej obrázkovej galérii  v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 26 vám prinášame tipy pre efektívne spásanie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down