Piliarka jablčná (Hoplocampa testudinea) je škodcom, ktorý sa okrem Európy vyskytuje aj v Malej Ázii a Severnej Amerike. Ako vyplýva z názvu škodcu, škodí na jabloni domácej.
Z bionómie škodcu je známe, že larva prezimuje v zámotku v pôde. Ku kukleniu dochádza v jarnom období a štádium kukly trvá zhruba 20 dní. V máji, krátko po kvitnutí, sa začínajú objavovať imága, ktoré lietajú v priebehu dňa. Samičky kladú vajíčka do pletiva kališných lístkov. Jedna samička dokáže naklásť 30 až 100 vajíčok. K liahnutiu mladých lariev dochádza v priebehu 8 - 16 dní; pod povrchom plodov začínajú vyhrýzať chodbičky a neskôr sa vžierajú hlbšie do plodu. Ako plod rastie, chodbičky sa trhajú a zaceľujú korkovitým pletivom.
Na povrchu napadnutých plodov sa vytvárajú jazvy. Tie plody, ktoré sú poškodené mladými larvami, spravidla neopadávajú. Staršie larvy vyhrýzajú chodbičky smerujúce k jadrovníku, až nakoniec larvy posledného instaru úplne vyžerú jadrovník a poškodené plody obyčajne opadnú. Vo vyhryzených dutinách sa nachádza trus lariev. Vývin larvy trvá 3 až 4 týždne a za toto obdobie môže jedna larva zničiť až 4 plody. Najčastejšie je možné pozorovať zvýšený opad plodov v júni. Na konci júna sa larvy zo spadnutých plodov sťahujú do pôdy. V priebehu roka má piliarka jablčná iba jednu generáciu.
V prípade silného premnoženia škodcu môžu byť straty na úrode až 50 %. Skoré odrody jabloní, v porovnaní s neskorými odrodami, bývajú napádané viac. Na zabránenie šíreniu škodcu odporúčame na jar kypriť pôdu. Rovnako môžeme početnosť škodcu eliminovať zbieraním opadnutých jabĺk a ich likvidáciou. S chemickou ochranou je vhodné začať pred kvitnutím alebo po kvitnutí, a to vtedy, keď sa v 100 kvetoch nachádzajú viac ako dve vajíčka. Po kvitnutí sa odporúča zhodnotiť aj početnosť opadnutých plodov a v prípade zvýšeného opadu zvážiť ochranu.
V rámci Slovenska sú autorizované prípravky Sivanto Prime (účinná látka flupyradifurone), Bulldock 25 EC a Green Bull (oba s účinnou látkou beta-cyfluthrin), 5 prípravkov s účinnou látkou deltamethrin – Decis EW 50, Decis Protech (aj v malospotrebiteľskom balení), Delta EW 50 a Dinastia a iba v MB balení prípravok Decis Al, ktoré sú autorizované proti cicavým a žravým škodcom všeobecne. V boji proti piliarke jablčnej možno využiť aj biologickú ochranu, pretože larvy škodcu napáda niekoľko druhov parazitoidov.
Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín