Vo výžive zvierat sa uplatňujú aj vedľajšie produkty varenia piva, dokonca i samotné pivo. Sladový kvet, mláto a pivovarské kvasnice, čerstvé alebo konzervované sú súčasťou kŕmnych dávok hospodárskych zvierat už dlho, mení sa však ich zloženie, skladovateľnosť i technológia spracovania.
Cieľom príspevku je podrobnejšie oboznámiť s vedľajšími produktmi z pivovarov a ich využitím vo výžive zvierat. V Japonsku sa na kŕmenie špeciálneho plemena kráv využíva i pivo. Aj o tom sa možno v nasledujúcom príspevku dočítať.
V súčasnej dobe riešime vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby (VÚŽV, v.v.i.) Praha - Uhříněves spolu s firmami MRÁZ AGRO CZ, s.r.o. Blatná a NUTRIVET, s.r.o. Pohořelice, problematiku využitia produktov potravinárskeho priemyslu v projekte NAZV MZe QJ1510391 s názvom Obmedzenie rizík spojených s výživou hovädzieho dobytka s vysokou úžitkovosťou. V projekte sa zameriavame hlavne na dlhodobé uchovanie mláta. Ukončenie je plánované v roku 2018. S výsledkami budeme poľnohospodársku verejnosť priebežne zoznamovať. A ako produkty vznikajú a čo sa s nimi ďalej deje?
Výrobné postupy varenia piva musia byť - čo pivovar to špeciálna receptúra, inak by nemohlo byť na trhu toľko rôznych značiek. Popis varenia piva a aké medziprodukty pritom vznikajú možno teda popísať veľmi všeobecne, pretože pokiaľ by som išiel do detailov, bolo by to na celú knihu.
K výrobe piva je potrebné, aby mal pivovar hlavne šikovného sládka a potrebné ingrediencie; základom je slad z obilniny, chmeľ (alebo jeho náhradka), pivovarské kvasinky alkoholového kvasenia a kvalitná voda. Hlavnou obilninou používanou v pivovarníctve je jačmeň, ale pivo sa varí i z pšenice, kukurice, ryže či ciroku.
Slad je názov pre naklíčené a následne usušené zrno. Jeho kvalita významne ovplyvňuje proces technológie výroby piva a má kľúčový význam aj v docielení požadovaného chemického zloženia, organoleptických vlastností a koloidnej stability piva. Výroba sladu sa nazýva sladovanie. Je to niekoľkodenný proces, pri ktorom sa zrno namáča a nechá sa v tme klíčiť. Cieľom je uvoľnenie cukrotvorných enzýmov. Potom sa naklíčené zrno suší. Podľa dĺžky a teploty sušenia sa ovplyvňuje farba a ďalšie vlastnosti sladu.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 17.