V Rakúsku každoročne putuje do odpadu najmenej 760.000 ton potravín, keďže uplynul výrobcom stanovený dátum minimálnej trvanlivosti. Mnohé z nich sú však stále požívateľné, čo dokazujú predbežné výsledky štvormesačného testu ekologickej organizácie Greenpeace. Aj po 42 dňoch po lehote boli preverované vajíčka, syry, salámy, zákusky, tofu, jogurty a sójové jogurty úplne neškodné.
Greenpeace od januára tohto roka testuje trvanlivosť potravín a chce dokázať, že lehoty dátumu minimálnej trvanlivosti sú nastavené zbytočne skoro. Organizácia každé dva týždne nechá mikrobiologicky a senzoricky preskúmať vybrané potraviny. S výnimkou jednej vegánskej nátierky, ktorá bola už po 14 dňoch od dátumu minimálnej trvanlivosti nepožívateľná, sú všetky produkty aj po šiestich týždňoch vyhovujúce. Greenpeace zistil, že tento dátum bol reálne nastavený len u jediného produktu.
"Kto sa pozerá, ovoniava, ohmatáva a ochutnáva, môže ľahko zistiť, či je produkt ešte v poriadku," povedala hovorkyňa rakúskeho zastúpenia Greenpeace Hanna Simonsová. Dátum minimálnej trvanlivosti nemožno zamieňať za dátum spotreby. Podľa nej ide o záruku výrobcu, že daný neotvorený produkt si pri správnom skladovaní zachová svoje vlastnosti. "Test sme vyskúšali aj na sebe a produkty šesť týždňov po dátume minimálnej trvanlivosti sme si pripravili v kancelárii. Mali sme omeletu, tsatsiki a jogurt s ovocím. Kolegom veľmi chutilo," dodala Simonsová.
Greenpeace žiada politikov, aby upravili nariadenia s ohľadom na reálne stanovenie dátumu minimálnej spotreby. Podľa organizácie je potrebné v Rakúsku do roka 2030 znížiť objem potravinárskeho odpadu aspoň o polovicu. V súčasnosti vyše tretinu tohto odpadu tvoria súkromné domácnosti.
Ak majú potraviny zostať dlho požívateľné, musia sa správne skladovať. Napríklad vajcia je najlepšie skladovať vo dverách chladničky, jogurt patrí podľa Simonsovej do strednej police, syru sa najlepšie darí v hornej polici alebo v boxe pre zeleninu. Kto sa namiesto dátumu minimálnej spotreby spoľahne na svoje zmysly, ušetrí aj peniaze. "Každá domácnosť ročne vyhodí potraviny v hodnote približne 300 eur," dodala Simonsová.
(tasr)