Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo (ZCHOS-D) zorganizoval Chovateľský deň ošípaných.
NITRA. Podujatie, ktoré sa uskutočnilo 1. júna na agrokomplexe NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, š. p., bolo zamerané na podporu slovenského chovu ošípaných a konzumácie zdravých domácich výrobkov z bravčového mäsa. Súčasťou akcie bol odborný seminár. Nechýbala súťaž vo varení gulášu, ochutnávka navarených produktov a špecialít z bravčového mäsa a posedenie s priateľmi a chovateľmi ošípaných.
Seminár k aktuálnym témam zahájil MVDr. Andrej Imrich, predseda ZCHOS-D, ktorý vo svojom vystúpení zhodnotil súčasný stav v chove ošípaných na Slovensku.
„Maximálne nás ťaží situácia s africkým morom ošípaných (AMO), ktorý sa nachádza všade v okolitých krajinách, okrem Rakúska a predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými. Z toho titulu došlo i k poklesu ceny až na 1 euro za kilogram živej hmotnosti (kg ž. h.), pričom v súčasnosti je mierne zvýšená. Priemerná cena za I. kvartál bola 1,14 eura za kg ž. h., predpoklad na ďalšie mesiace je 1,10 - 1,12 eura za kg ž. h.," uviedol Andrej Imrich.
„Trápi nás tiež nedostatočná kapacita porážok, resp. odbytu. Hľadáme preto možnosti zvýšiť kapacitu porážok jatočných ošípaných. Cca 300-tisíc ošípaných sa odporazilo mimo Slovenska a problém pri postavení odbytu je hlavne do Maďarska,“ konštatoval odborník s tým, že ďalší problém je vysoká denzita raticovej zveri a momentálne sa vlastne ani nevie, ako by sa postupovalo v prípade výskytu AMO na Slovensku.
„Konali sa už určité pracovné stretnutia na MPRV SR, kde bola prehodnotená situácia v súvislosti s opatreniami pred zavlečením AMO na Slovensko. Potrebné je prehodnotiť kmeňové stavy diviakov v nížinných a podhorských oblastiach, kde je denzita zveri vysoká, urobiť kontrolu plnenia opatrení na dodržiavanie ochrany pred zavlečením nákaz a kontrolu malých a stredných chovov a farmových chovov diviakov. Taktiež treba bezodkladne kontrolovať všetky prijaté preventívne opatrenia proti zavlečeniu nákazy na naše územie, zaručiť povolenia exportu v prípade, že chov je prostý na ochorenie AMO, a to ihneď, nie o týždeň či dva. Takisto je potrebné zabezpečiť riešenie strát z titulu poklesu ceny, ak sa uzavrú hranice, resp. nebude možné exportovať mimo Slovenska a uhradenie prípadného rozdielu ceny - straty na zisku,“ podotkol Andrej Imrich.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 25.