24.06.2016 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podporiť tých, čo chcú naozaj vyrábať

V minulom vydaní sme sa venovali systému podpory mladých farmárov v Maďarsku, teraz prinášame informácie o tom, ako to funguje u susedov v Čechách.

V Českej republike boli mladí farmári tak, ako takmer vo všetkých krajinách EÚ okrem Slovenska, Malty a Holandska, podporovaní aj v programovacom období 2007-2013. Skúsenosti z predchádzajúceho obdobia už mohli použiť pri príprave toho aktuálneho. Na obdobie 2014-2020 je v Českej republike pre mladých farmárov alokovaných 50 miliónov EUR, o ktoré budú môcť záujemcovia o podporu pri začiatkoch podnikania v poľnohospodárstve žiadať v štyroch výzvach, ktoré budú vyhlasované priebežne počas celého programovacieho obdobia. Po nedávnej uzávierke prvého kola však bolo zrejmé, že záujem vysoko prekročil vyčlenenú alokáciu a úspešná by bola len tretina žiadateľov, čo by bolo veľmi  málo, keďže toto opatrenie 3 roky nebolo a niektorí by sa už do ďalšej výzvy nemohli prihlásiť napríklad z dôvodu dosiahnutia vekovej hranice.

 

Pri príprave podmienok získania podpory spolupracovala s Ministerstvom zemědělství Spoločnosť mladých agrárnikov. Práve po jej intervencii na ministerstve došlo k navýšeniu finančných prostriedkov do prvej výzvy na podporu mladých farmárov. Prostriedky boli získané pravdepodobne z rozpočtu ministerstva. Výsledkom teda je, že zo 681 podaných žiadostí bolo 618 podporených, čo je 90 – percentná úspešnosť. Prezident Spoločnosti mladých agrárnikov Petr Mahr na seminári organizovanom Združením mladých farmárov na Slovensku počas Celoslovenských dní poľa vo Dvoroch nad Žitavou účastníkom priblížil filozofiu, na základe ktorej sa bude toto opatrenie v Čechách realizovať.

 

„Žiadateľ v čase podania žiadosti nesmie dosiahnuť vek 41 rokov a môže mať poľnohospodárske IČO do 24 mesiacov pred podaním žiadosti, čiže mohol začať s podnikaním v poľnohospodárstve pred vyhlásením výzvy. Nechceli sme diskriminovať tých, ktorí začali s podnikaním v období, keď nebola podpora pre mladých dostupná,“ hovorí Petr Mahr a pokračuje: „Podarilo sa nám tiež presadiť systém, ktorým sa dostane maximum finančných prostriedkov k farmárovi čo najskôr. Podpora bude rozdelená do troch splátok. Prvá splátka je 50 percent z 45 000 EUR a je splatná hneď po podpise dohody. Druhá splátka po uplynutí druhého roku realizácie podnikateľského plánu vo výške 45 percent a posledná čiastka 5 percent je splatná po správnej realizácii podnikateľského plánu.“

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní Roľníckych novín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down