Inovácia, ktorej niekoľkoročný vývoj a výsledky testov potvrdzujú lepšiu produkciu.
Časté výkyvy počasia, dlhšie obdobia sucha a zmena klímy čoraz viac ovplyvňujú poľnohospodárstvo a produkciu farmárov nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Práve v boji so suchom a suchšími obdobiami by mal pomôcť svetový unikát - aquaholder, ktorý niekoľko rokov vyvíjali naši vedci zo slovenskej inovatívnej spoločnosti Pewas. V týchto dňoch aj prvé ucelené výsledky testov na poliach potvrdzujú závery testov v laboratóriu, že osivo ošetrené prípravkom aquaholder rýchlejšie klíči a vzíde z pôdy, a rastliny sú aj silnejšie a v lepšej kondícii.
Princíp fungovania aquaholderu je jednoduchý, a pritom výnimočný. „V zariadení na prípravu osív sa na osivo nanesie mikroskopická vrstva aquaholderu, prípravku na báze superabsorbentu. Po zasiatí do pôdy vytvorená vrstva do seba absorbuje vodu z prvej vlahy a udrží ju. Aquaholder získal svoje pomenovanie preto, že dokáže pre rastlinu naviazať 200 až 500-násobok vody v pomere k svojej hmotnosti a postupne ju uvoľňovať. Tú semienko využije práve v najkritickejšej fáze rastu, teda v čase klíčenia. Obal zároveň chráni osivo aj pred patogénmi,“ vysvetľuje účinky aquaholderu Ivo Krpelan, generálny riaditeľ inovatívnej spoločnosti Pewas: „Aktuálne tiež testujeme potenciálne pozitívne účinky prípravku na zníženie presakovania pesticídov do pôdy a potenciálny pozitívny dopad jeho využitia pri ochrane spodných vôd.“
Z laboratória na polia
Po niekoľkoročných úspešných laboratórnych a experimentálnych testoch začali tento rok vedci z firmy Pewas, v spolupráci s Výskumným ústavom rastlinnej výroby a viacerými malými a veľkými farmármi, testovať aquaholder priamo na poliach na Slovensku, v Česku a Maďarsku.
Jačmeň, cukrovú repu, kukuricu, sóju, repku a pšenicu, obalené prípravkom, vysiali na prelome zimy a jari vedci, v spolupráci s farmami a nezávislými certifikovanými skúšobnými organizáciami, 42 maloparcelových testov a 25 veľkoparcelových testov na poliach slovenských farmárskych družstiev, celkovo na rozlohe približne 100 ha. Podstatou každého testu bolo vysiatie rovnakého druhu osiva na dvoch parcelách vedľa seba pre kvalitatívne a kvantitatívne porovnanie. Na jednej bolo zasiate štandardné osivo bez úpravy a na druhej ošetrené prípravkom aquaholder.
Silnejšie korene = lepšia úroda
Výsledky testov v reálnych podmienkach na poli potvrdzujú výsledky výskumu z laboratórií. „Už dnes vieme povedať, že zasiate osivá vďaka aquaholderu klíčia rýchlejšie o jeden až dva dni. Majú zároveň väčší koreňový systém a nadzemnú časť rastliny, a to približne o pätinu (20%) najmä v počiatočnej fáze a v suchších oblastiach. Taktiež vykazujú lepší kondičný stav, teda rastliny sú väčšie a zdravšie,“ zhrňuje výsledky testov Ivo Krpelan.
„Testy potvrdili, že porasty, ktoré boli ošetrené superabsorbentom, mali mohutnejšiu koreňovú sústavu, čo je veľmi dôležité, aby mohla rastlina lepšie prijímať živiny z pôdy, mohla sa viac rozrastať a mať napríklad viac klasov na meter štvorcový,“ dopĺňa význam výsledkov Roman Hašana, vedúci odboru pestovateľských systémov z Výskumného ústavu rastlinnej výroby.
„Problematika klimatických zmien sa nás bytostne dotýka. Do prvých testov sme sa zapojili už v roku 2018 a taktiež v tomto roku. Dosiahnuté výsledky považujeme za sľubné a v prípade opakovaného potvrdenia účinku plánujeme zaradiť túto inováciu do našej technológie pestovania“, hodnotí výsledky testov na poliach Slovenského farmárskeho družstva Juraj Béreš, hlavný agronóm.
Svetový patent, celosvetové využitie a aquaholder vo vesmíre
Aquaholder a spoločnosť Pewas získali ako jedna z 18 slovenských firiem Pečať výnimočnosti, tzv. Seal of Excellence, od Európskej komisie a dávajú svoj inovatívny projekt patentovať. „Pracujeme na celosvetovom patente pre aquaholder už takmer dva roky a vieme, že v tomto segmente sme zatiaľ jediní,“ hovorí riaditeľ spoločnosti PewaS a dodáva: „Vďaka ukončeným testom a získanému patentu môže mať náš výskum využitie kdekoľvek na celom svete, a to nielen v suchších oblastiach, ktorých dnes rýchlo pribúda.“
Ambicióznym cieľom Iva Krpelana je otestovať aquaholder a jeho účinnosť aj vo vesmíre. Ako tvrdí, americká firma Elona Muska Space X plánuje vyslať prelomovú nákladnú kapsulu do vesmíru. Súčasťou misie má byť aj prídavný modul s názvom Bishop od firmy Nanoracks, ktorá spolupracuje s ISS a NASA. „Spoločne plánujú vyniesť na obežnú dráhu farmy, na ktorých by chceli realizovať poľnohospodársky výskum s cieľom zistiť, ako zefektívniť pestovanie plodín v najsuchších oblastiach Zeme,“ informuje Ivo Krpelan. Snom slovenskej firmy je dostať svoj výrobok na jednu z týchto fariem a otestovať jeho účinky v extrémnych podmienkach.
Výzvy pre poľnohospodárstvo
Globálne poľnohospodárstvo bude v nasledujúcich desaťročiach čeliť mnohým výzvam. Musí vyprodukovať viac potravín, aby uživilo rastúcu svetovú populáciu. Zlepšenie poľnohospodárskej produktivity je pre poľnohospodárov nevyhnutnou požiadavkou. Odhaduje sa, že do roku 2050 dosiahne svetová populácia úroveň 9,1 miliardy obyvateľov, oproti súčasným 7 miliardám. Odhady naznačujú, že do roku 2050 by poľnohospodárska výroba musela globálne vzrásť o 70 percent, aby uživila rastúcu populáciu.
Ďalšou nemenej významnou výzvou je globálne otepľovanie a zvyšujúce sa obdobia sucha aj v podnebných pásmach, kde nebolo bežné. V našich končinách pozorujeme častejšie odchýlky v počasí a zmenu klímy. Dážď striedajú dlhé týždne tepla a sucha. Tieto extrémy sa týkajú nielen južných častí Slovenska, kde obdobia bez dažďov trvajú aj niekoľko týždňov, ale rozširujú sa aj na iné časti Slovenska. Rok 2018 bol, podľa SHMÚ, jedným z najteplejších za posledných 120 rokov. V júli roku 2019 bolo zase suchom zasiahnutých až 90 percent územia Slovenska a v roku 2020 sucho zasiahlo jarné mesiace dôležité pre poľnohospodárov.
(tasr)