V histórii bolo vyšľachtených a testovaných veľa rôznych plemien a kombinácií krížení, z ktorých sa do súčasnosti presadilo len niekoľko - v otcovskej pozícii sú to len tri najpopulárnejšie plemená - duroc, hampshire a pietrain.
Počas minulého štvrťstoročia bol duroc najrýchlejšie rastúcim plemenom na svete. Duroc bol vyšľachtený v Spojených štátoch amerických a stal sa jedným z najdôležitejších koncových plemien hybridizačných programov v mnohých krajinách sveta.
Prvá šľachtiteľská organizácia mala názov Duroc or jersey red swine club (1882), keďže existovali dva varianty tohto plemena a prvá plemenná kniha vyšla v roku 1885. Názov plemena bol zjednotený na duroc až v roku 1934. Pôvod variantu jersey red je nejasný, toto plemeno sa vyskytovalo v oblasti New Jersey a pravdepodobne pochádza z dovozu starých anglických berkshirov. Rodina červených prasiat duroc vznikla v štáte New York a meno plemenu bolo údajne dané po slávnom klusáckom žrebcovi Duroc. Medzi ošípané, ktoré sa podieľali na vzniku plemena duroc, boli zaradené nielen červené ošípané z New Jersey a duroc z New Yorku, ale tiež red berkshire z Connecticutu a red rock z Vermontu, ďalej červené guinejské, španielske, portugalské ošípané a diskutabilné plemeno tamworth.
Táto široká genetická základňa plemena duroc poskytuje genetickú variabilitu pre vysoký stupeň genetickej pružnosti. Počas rôznych období priemyslu s ošípanými v Spojených štátoch amerických reagovalo plemeno duroc rýchle na rozdielne selekčné tlaky vo viacerých vlastnostiach. Pred prvou svetovou vojnou bol duroc extrémne veľký a kance boli často víťazmi hmotnostných súťaží. V 30. rokoch 20. storočia sa objavil trend smerujúci k bekonovým typom ošípaných a duroc úspešne zvládol tento trend. V dobe druhej svetovej vojny sa zvýšil dopyt po masti a plemeno duroc produkovalo extrémne veľké, tučné ošípané s vysokými výnosmi masti. Okolo roku 1950 bol dopyt po masti utlmený a začala sa éra mäsových a super mäsových typov ošípaných. Duroc sa rýchle premenil na chudé, osvalené prasa s vysokým podielom chudého mäsa v jatočnom tele.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 33.