Expozícia Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho vítala návštevníkov Celoslovenských dní poľa zväčšeným Štátnym kontrolným číslom, umiestneným symbolicky na vínnom sude.
„Chceli sme takto upozorniť na jednu z činností nášho ústavu, ktorou je prideľovanie Štátneho kontrolného čísla, povedal Ing. Bohumil Krajmer, generálny riaditeľ ÚKSÚP, ktoré obsahuje údaje poradové číslo certifikátu, objem fliaš, do ktorých je víno naplnené a rok pridelenia ŠKČ, aby bolo možné spätne vysledovať pôvod vína až na plochu, z ktorej bolo hrozno použité na jeho výrobu. Štátne kontrolné číslo prideľuje ÚKSÚP na základe výsledkov certifikácie vína s chráneným označením pôvodu, ktoré je označené jedným z tradičných výrazov, ako sú kabinetné, neskorý zber, výber z hrozna, bobuľový výber, hrozienkový výber, cibébový výber, ľadové víno a slamové víno. Hrozno, ako základná surovina pre výrobu týchto vín, musí byť v čase zberu na vinohrade osvedčené zamestnancom ÚKSÚP za účelom deklarovania odrody, pôvodu, cukornatosti, hmotnosti a zdravotného stavu. Ing. Krajmer objasnil, že certifikácia vinárskych produktov je zložitý proces, ktorý zahŕňa kontrolu a overovanie informácií uvedených výrobcom na etikete, chemickú analýzu vína v akreditovanom laboratóriu, senzorické hodnotenie vína, ktoré vykonáva Komisia na hodnotenie vín menovaná Ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kontrolu údajov vo vinohradníckom registri a overenie dodržiavania špecifikácie. „Takto označené víno zaručuje spotrebiteľovi, že má skutočne slovenský pôvod, kvalitu a uvedenú odrodu, nakoľko všetky vína s tradičným výrazom uvedené na trh musia byť označené týmto ŠKČ. Aj medzi výrobcami vína sa totiž nájdu špekulanti, ktorí sa snažia spotrebiteľa oklamať,“ hovorí generálny riaditeľ ÚKSÚP a pokračuje: „Slovenské vína majú naozaj veľký úspech v zahraničí a oceňujú tam aj naše pôvodné, na Slovensku vyšľachtené odrody.“
Na výstave boli prítomní experti ÚKSÚP, ktorí návštevníkom – odborníkom z praxe poskytovali informácie a poradenstvo. A práve oblasť poradenstva plánuje Ústav rozširovať do viacerých tematických okruhov. „Hľadáme spoločné projekty s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom, pretože by sme radi poskytovali pravidelné signalizačné správy o rizikách výskytu chorôb a škodcov a potreby ochrany proti nim na základe sledovania vývoja klimatických podmienok. Máme odborníkov – fytoinšpektorov po celom Slovensku a takisto aj technické zariadenia, ktoré nám pomáhajú tieto ohrozenia poľnohospodárskych plodín predpokladať. Potrebujeme ich však doplniť a zmodernizovať, aby boli naše signalizačné správy čo najpresnejšie. Ako štátna rozpočtová organizácia máme obmedzené možnosti čerpania európskych prostriedkov, ale veda a výskum majú otvorené dvere. Preto chceme v spolupráci s vedecko-výskumnou základňou hľadať spôsoby ako poľnohospodárom poskytnúť lepšie služby, hovorí Ing. Krajmer.