Poslanci Európskeho parlamentu neschválili návrh nariadenia s názvom Produkcia rastlinného rozmnožovacieho materiálu a jeho sprístupňovanie na trhu, ktorý predložila Európska komisia. Proti návrhu hlasovalo 650 zákonodarcov, podporu mu vyjadrilo len 15.
Najväčšie obavy v súvislosti s touto legislatívou hovorili, že pod vplyvom "nariadenia o osivách" ako sa mu hovorí, môžu z trhu úplne vymiznúť mnohé zo starých a vzácnych odrôd ovocia, zeleniny a obilnín špecifické pre rôznemiestne podmienky. To všetko v prospech väčšej koncentrácie a väčších hráčov na trhu.
Nariadenie upravovalo povinnú registráciu odrôd osív všetkého druhu. Podľa europoslancov by tak Komisia získala neúmerné kompetencie a členské štáty by ponechala bez možnosti prispôsobiť si nové pravidlá svojim potrebám.
Komisia sa ako predkladateľ s kritikou nestotožňuje, osivá sú podľa nej regulované už dnes a nariadenie malo priniesť jednoduchšiu registráciu a ušetriť malé a stredné podniky poplatkov.
Komisia chcela upraviť chcelo marketing osív, v žiadnom prípade nie ich použitie v záhradkách. Súkromní záhradkári a používanie osív v malom vôbec nespadalo pod pôsobnosť nariadenia, upozornil eurokomisár Tonio Borg.
Keďže Komisia po hlasovaní v EP odmietla svoj návrh stiahnuť a prepracovať, Európsky parlament zaslal návrh na posúdenie členským štátom (Rada EÚ).
Podľa predsedu Výboru EP pre poľnohospodárstvo Paola De Castra hlasovanie ukázalo mieru nespokojnosti europoslancov s návrhom. Ten podľa neho nedokázal zjednodušiť pravidlá a podporiť potrebné inovácie.
„Návrh vyvolal medzi poslancami mnoho obáv, napríklad v súvislosti so zlúčením dvanástich smerníc do jediného priamo aplikovateľného nariadenia, ktoré by obralo členské štáty o možnosť prispôsobiť si nové pravidlá svojim potrebám,“ uviedol taliansky socialistický poslanec De Castro.
Komisia naopak tvrdí, že návrh prináša zjednodušenie administratívy a menej delegovaných aktov.
Spravodajca Sergio Paolo Francesco Silvestris, zodpovedný za túto správu, upozornil, že ide o návrh, ktorý je zásadný pre mnohé združenia pestovateľov, spoločnosti a občanov, a preto europarlament nemôže rozhodnúť unáhlene. Navyše ide o predposlednú schôdzu EP pred voľbami.
Paolo De Castro hovorí, že treba brať väčší ohľad na odlišnú situáciu v rôznych členských štátoch únie. Vyzval členské štáty, aby podporili pozíciu Európskeho parlamentu.
Ak Rada EÚ podporí EP a návrh zamietne, legislatívny proces bude ukončený. Rada však môže návrh EK pozmeniť - v takom prípade by europarlament mohol odmietnuť pozmeňovacie návrhy Rady a nadobro tak zamietnuť legislatívny návrh - alebo začať rokovať s predstaviteľmi rady o konečnom znení nového nariadenia o osivách.
„Komisii sa nepodarilo rozptýliť obavy občanov aj malých poľnohospodárov z negatívnych dosahov tohto návrhu na agrosektor. Návrh by negatívne zasiahol najmä tých, ktorí sa snažia dopestovať kvalitné a zdravé potraviny a zároveň im záleží na biodiverzite a ochrane životného prostredia v Európe,“ uviedla o tomto návrhu slovenská europoslankyňa Anna Záborská.
Český europoslanec Pavel Poc: „Mal som tú česť pracovať v záhradníckom odbore. O tomto návrhu som ako tieňový spravodajca mojej skupiny vo výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín absolvoval nespočetne diskusií s odborníkmi, záujmovými skupinami aj s verejnosťou. Nenašiel som nikoho, kto by návrh v tejto podobe ako bol predložený uvítal. Nenašiel som žiadnu pridanú hodnotu, ktorú by prinášal.“ (EurActiv)