21.04.2017 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postrekovače a požiadavky na presnosť aplikácie prípravkov

Technický rozvoj prináša nové spôsoby a techniky ochrany rastlín, ktoré eliminujú, prípadne úplne vylučujú používanie pesticídov. V ekologickom poľnohospodárstve ako aj v komunálnej oblasti sú to napríklad mechanické spôsoby (motyky, kefy...) a termické spôsoby (oheň, horúca para, infračervené žiarenie) ochrany rastlín. Známe sú aj rôzne biologické spôsoby ochrany hlavne pred živočíšnymi škodcami. Používanie chemických prípravkov však stále patrí medzi najrozšírenejšie a najúčinnejšie spôsoby ochrany rastlín.

Výhodou chemických opatrení pri ochrane rastlín je to, že v krátkom čase môžeme modernými strojmi ošetriť veľké plochy, čo umožňuje vykonať potrebné zákroky včas, t.j. vtedy, keď sú porasty najviac ohrozené chorobami alebo škodcami. Prednosťou chemických metód je aj to, že sú väčšinou jednoduché aj keď nie práve najlacnejšie. Samotná prax nám však potvrdzuje, že aj chemický spôsob ochrany je úspešný len vtedy, keď je vhodne doplnený ostatnými spôsobmi.

Už v roku 2004 bol vyhlásený „Program redukcie používania chemických prípravkov na ochranu rastlín“, ktorého cieľom je obmedzenie používania pesticídov na nevyhnutnú mieru, obzvlášť chemických prostriedkov, zamedzenie zbytočných zásahov a intenzívnejšie využívanie nechemických metód ochrany rastlín. Aj to je jednou z ciest na znižovanie množstva reziduí chemických látok v potravinách a zaťažovania životného prostredia. Tento program má 19 samostatných opatrení, ktoré zahŕňajú povinnosti, akými sú napr. aj dôsledné zlepšovanie technického stavu strojov na ochranu rastlín a používanie prípravkov v zmysle precízneho poľnohospodárstva. Väčšina prijatých opatrení sa v priebehu času od prijatia uvedeného Programu... prejavila v konštrukcii modernej aplikačnej techniky, ako aj v niektorých ďalších opatreniach, predovšetkým vo vzťahu k legislatíve, týkajúcej sa prevádzky techniky na ochranu rastlín.

S použitím dostupných zdrojov spracoval:

doc. Ing. JOZEF ĎUĎÁK, CSc.

Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Celý článok v RN č. 15

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down