S príchodom chladnejších vonkajších teplôt treba počítať so zvýšenou migráciou škodlivých hlodavcov do maštalí. Spolu s tým hrozí aj zvýšené nebezpečenstvo zavlečenia patogénov do vnútorných priestorov.
Potkany a myši môžu byť na farme veľkou záťažou. Spôsobujú nepokoje medzi zvieratami, vedú k stratám produkcie a škody spôsobujú aj na budovách. Hlodavce žerú krmivo a tiež ho znečisťujú stolicou, močom a srsťou, ohrýzajú tiež izolačný materiál a káble. Môžu prenášať patogény chorôb ako sú dyzentéria, salmonela, leptospiróza či PRRS-vírus (vírus respiračného a reprodukčného syndrómu prasiat), preto len systematickým bojom proti nim a dôkladnou hygienou možno predísť týmto chorobám v stajniach.
Potkany a myši hľadajú teplé miesta na prezimovanie, preto je dôležité zavčasu vykonávať pravidelné kontroly, aby sa zistili prípadné viditeľné stopy po hlodavcoch. Prvými príznakmi sú cestičky, exkrementy a obhryzené predmety. Potkany a myši sa podstatne líšia svojím správaním, čo sa musí v stratégii boja proti hlodavcom zohľadniť. Myši sú zvedavé, neustále skúšajú potravu, radi si pochutnávajú a majú relatívne menší revír, cca od 5 m². Tieto drobné hlodavce sú veľmi plodné, jeden pár myší má za priaznivých podmienok rozmnožovací potenciál od 2 000 zvierat za rok. Naproti tomu potkany, sú nedôverčivé, vo výbere potravy prieberčivé a pri nájdenej koristi žerú do sýtosti. Behajú pozdĺž stien a majú veľmi výrazne vyvinutý zmysel pre zápachy a chute. Aj potkany sú extrémne plodné, po 80-percentnom zničení populácie môžu svoj stav obnoviť v priebehu šiestich mesiacov.
Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 48.