Potravinári a obchodníci vyzývajú poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nepodporili novelu zákona o odpadoch v druhom čítaní. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Výzvu okrem SPPK podľa nej podporuje aj Potravinárska komora Slovenska, Zväz obchodu SR, Slovenská aliancia moderného obchodu a Slovenské združenie pre značkové výrobky. Pripomenula, že vláda SR v stredu (23. 9.) schválila návrh zákona o odpadoch a zmenu zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje v skrátenom legislatívnom konaní. V poobedňajších hodinách prešiel zákon aj prvým čítaním v NR SR.
Holéciová v mene potravinárov a obchodníkov zdôraznila, že v čase druhej vlny šírenia ochorenia COVID-19, keď podnikatelia v súvislosti s hospodárskou krízou volajú po znižovaní finančnej záťaže zo strany štátu, s mimoriadnym rozhorčením prijímajú naprieč celou potravinárskou vertikálou informácie o plánovaných zásadných zmenách.
Upozornila, že o návrhu zákona sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní bez odbornej diskusie s dotknutými subjektmi, teda s výrobcami potravín a obchodníkmi. Nové nariadenia pritom prinesú výrazné zvýšenie nákladov na triedený zber pre podnikateľské subjekty pôsobiace v oblasti potravinárstva, budú mať negatívny dosah na konkurencieschopnosť domáceho potravinárstva a vo významnej miere môžu negatívne ovplyvniť aj ceny potravín na pultoch obchodu.
Podčiarkla, že o návrhu novely zákona bude už vo štvrtok pravdepodobne rokovať NR SR v druhom čítaní. "Vyzývame preto poslancov NR SR, aby nepodporili novelu zákona o odpadoch, ktorá bude mať zásadný dosah nielen na podnikateľský sektor, ale aj na samotného spotrebiteľa," spresnila.
Doplnila, že už pri veľkej novele zákona o odpadoch v roku 2016 potravinári a obchodníci hovorili o potrebe nastaviť transparentný, efektívny a spravodlivý systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov v oblasti zabezpečovania zberu odpadu.
Dodala, že signatári tejto výzvy si v plnej miere uvedomujú dôležitosť ochrany životného prostredia a vhodné nastavenie triedeného zberu odpadu. Tak zásadné riešenia by však mali vznikať transparentným legislatívnym procesom po hĺbkovej analýze a zvážení všetkých negatívnych dôsledkov a rizík.
(tasr)